Sprzedajesz pianino? Możesz być przestępcą

Aktualizacja: 2009-05-28 8:38 am

Adam B. wystawił na Allegro pianino. Teraz ma kłopoty. Grozi mu nawet 5 lat więzienia. Wszystko z powodu kości słoniowej, z której wykonano nakładki na klawisze. To nie jedyny taki przypadek w Polsce.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do żywieckiego Sądu Rejonowego. Mężczyzna wystawił na Allegro stare pianino firmy P.F. Welzel Breslau. Instrument miał na klawiszach nakładki z kości słoniowej. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kość słoniowa była bardzo często używana do wyrobu klawiszy w fortepianach i pianinach. Na takich właśnie instrumentach grali najwięksi wirtuozi.

Prokuratura zarzuciła Adamowi B., że sprzedając pianino z elementami wykonanymi z kości słoniowej naruszył prawo Unii Europejskiej z zakresu ochrony gatunków dziko żyjących zwierząt i roślin i obrotu nimi. Mężczyzna nie miał bowiem wymaganego przez prawo zaświadczenia wydawanego przez Ministra Środowiska. Zgodnie z ratyfikowaną przez Polskę konwencją CITES, obrót m.in. kością słoniową jest u nas zakazany. Istnieją przepisy, które dopuszczają zwolnienie z tego zakazu – wtedy, jeśli kość słoniowa została pozyskana przed 1947 rokiem. Adam B. chcąc więc zgodnie z prawem sprzedać pianino, musiałby mieć dokumenty poświadczające, kiedy została pozyskana kość słoniowa, z której wykonano nakładki na klawisze.

– Przepisy są absurdalne. Przecież skoro w nazwie firmy, która wyprodukowała pianino jest słowo Breslau, czyli dawna nazwa Wrocławia, to powinno być dla wszystkich oczywiste, że to przedwojenny instrument – uważa Marek Musiał z Biernej na Źywiecczyźnie, który od ponad 20 lat naprawia instrumenty, głównie właśnie fortepiany i pianina.

Całość tutaj

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=9686 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]