Wybiórcza awaria Facebooka. Dotknęła tylko katolickie strony, mające najwięcej „polubień”

Administratorzy wielu katolickich stron w różnych częściach świata alarmują, że Facebook zablokował ich profile, tak że nie były dostępne od poniedziałku wieczorem do środy rano. Jak się okazuje zablokowane zostały profile Facebook tych katolickich stron, które mają najwięcej „polubień” od 200 tysięcy do nawet 6 milionów. Facebook w specjalnym oświadczeniu tłumaczy się, że przerwa była spowodowana „awarią systemu”. Dziwne jednak, że ta awaria dosięgła tylko strony katolickich serwisów.

Administratorzy serwisów katolickich w poniedziałek wieczorem spostrzegli, że nie mogą zalogować się do swoich fanpage’ów na facebooku. Jak się wkrótce okazało, zostały one zablokowane. Jedyną informacją jaką zobaczyli administratorzy był komunikat „Twoja strona została usunięta” i żadnych wyjaśnień dlaczego. Wielu administratorów uruchomiło wszystkie możliwości, by dotrzeć z informacją o zamknięciu konta Facebook do opinii publicznej. Po tej akcji informacyjnej, o sprawie poinformowała m.in. CNA. Facebook w środę rano nagle odblokował konta. Jak się tłumaczy „strony zostały przywrócone. Ten incydent był skutkiem awarii systemu wykrywania spamu na naszej platformie”.

Niektórym właścicielom stron nie wystarczyły te tłumaczenia, bo bardzo podejrzane wydaje się to, iż awaria w sposób wybiórczy dosięgła tylko strony katolickie o dużej oglądalności.   Właściciel strony poświęconej papieżowi Franciszkowi, Papa Francisco Brasil, którą lubi 3,8 miliona osób z całego świata, poprosił o interwencję prawników. Główny administrator strony, Carlos Rene poinformował, że zlecił prawnikom kontakt z osobami kierującymi portalem społecznościowym i wyjaśnienie sprawy usunięcia strony. Zablokowana została też amerykańska strona Father Rocky, prowadzona przez kapłana związanego z Opus Dei i pracującego w katolickim radiu Relevant Radio. Jej Funpage polubiło już ponad 3,5 miliona osób z całego świata.

Podobna sytuacja spotkała stronę Catholic and Proud, która została polubiona przez 6 milionów użytkowników. Strona poświęcona jest przede wszystkim modlitwie. Jak głosi informacja zamieszczona na funpage’u, misją strony jest „przekazywanie ludziom duchowego pokarmu od Boga”. Również strona Catholic and Proud skomentowała sytuację, która miała miejsce. „Nie było nas przez pewien czas, podobnie jak innych katolickich stron na facebooku, stało się to bez wcześniejszego ostrzeżenia. Wysiłki wielu społeczności katolickich i mediów informacyjnych, w szczególności Church POP, pomogły usłyszeć nasze głosy. Napisali na ten temat trzy artykuły i przeprowadzili rozmowy ze wszystkimi ofiarami tej katolickiej quasi czystki na facebooku”. W sumie blokada dotknęła co najmniej 21 stron poświęconych katolickiej tematyce.

W zeszłym roku miała miejsce podobna sytuacja, wtedy blokowane były wiadomości, które algorytm uznał za konserwatywne. Blokowano strony m.in. Młodzieży Wszechpolskiej. W tamtym wypadku Mark Zuckerberg spotkał się z zarządcami konserwatywnych stron, aby zapewnić ich o neutralności Facebooka dla ich działań. Ciekawe co powie teraz?

Źródło: Church POP, reporters.pl

Adam Białous

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-07-20) | http://www.pch24.pl/wybiorcza-awaria-facebooka--dotknela-tylko-katolickie-strony--majace-najwiecej-polubien,53212,i.html

Skip to content