Dalajlama – honorowym Warszawiakiem?

Warszawscy radni Prawa i Sprawiedliwości w ubiegłym tygodniu wskazali swoich kandydatów na Honorowych Obywateli Miasta Stołecznego Warszawy. Wyróżnienie to otrzymać mają rotmistrz Witold Pilecki (pośmiertnie) oraz XIV Dalajlama Tybetu. PO zgłosiła Tadeusza Mazowieckiego a SLD Wojciecha Sumińskiego.

Honorowe Obywatelstwo dla Pileckiego to element polskiej polityki historycznej. Rada Miasta nadała już pośmiertnie honorowe obywatelstwo Stefanowi Starzyńskiemu w 1999 r.

Wyróżnienie dla Dalajlamy traktujemy jako wsparcie moralne dla uciemiężonego narodu Tybetańskiego i dalszy ciąg inicjatywy „Tybet – Warszawa wspólna sprawa” rozpoczętej w ubiegłym roku w proteście przeciwko organizacji olimpiady w ChRL – mówi jeden z liderów stołecznego PiS, Maciej Maciejowski.

Platforma oficjalnie nie odżegnuje się od działań na rzecz praw człowieka. Dlatego PiS liczy na bezdyskusyjne i jednogłośne poparcie dla wszystkich kandydatów.

Warszawa, 13 maja 2009 r.

Klub Radnych
Prawa i Sprawiedliwości

Szanowna Pani
Ewa Malinowska-Grupińska
Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy

Na podstawie § 5 Statutu m.st. Warszawy występujemy z wnioskiem o nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy Jego Świątobliwości Tenzinowi Gyatso XIV Dalajlamie Tybetu.

Dalajlama XIV, Tenzin Gyatso (ur. 6 lipca 1935) – duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego. Urodził się w chłopskiej rodzinie, w miejscowości Takcer w północno-wschodnim Tybecie, niedaleko miasta Xining. W wieku dwóch lat chłopiec, którego świeckie imię brzmiało Lhamo Dhondup, po długich i utrzymanych zgodnie z wielowiekową tybetańską tradycją poszukiwaniach kolejnych wcieleń dalajlamów został rozpoznany jako inkarnacja XIII Dalajlamy, Thubtena Giaco. Wyświęcono go na mnicha i nadano imię duchowe: Dzietsyn Dziambel Ngalang Losang Jeszie Tenzin Gyatso – Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości. Jednak tybetańscy buddyści zazwyczaj mówią o nim Yeshe Norbu – Klejnot spełniający życzenia lub Kundun – Obecność.

22 lutego 1940 roku, w wieku pięciu lat, został intronizowany jako Dalajlama XIV. Od tego momentu zgodnie z tybetańską tradycją jest przywódcą duchowym i politycznym Tybetu. Od czasu upadku powstania w 1959 przebywa na emigracji w Indiach, gdzie w Dharamsali kieruje emigracyjnym rządem swojego kraju, okupowanego przez Chińską Republikę Ludową.

Niestrudzone starania na rzecz przywrócenia niepodległości Tybetu i pełna współczucia postawa wobec prześladowców zjednały mu powszechną sympatię i sprawiły, że w grudniu 1989 roku XIV Dalajlama został laureatem pokojowej nagrody Nobla. W grudniu 2008 r. został uhonorowany przez Radę Miasta Wrocławia godnością Civitate Wratislaviensi Donatus. XIV Dalajlama jest także kawalerem Orderu Uśmiechu oraz doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego*.

Jak powiedział Dalajlama XIV: „Jeśli uznajemy, że inni mają takie samo prawo do pokoju i szczęścia jak my, czyż nie jesteśmy odpowiedzialni za pomoc tym, którzy są w potrzebie? Dążenie do demokracji i poszanowania praw człowieka jest tak samo ważne dla ludzi w Afryce i Azji, jak i tych mieszkającym w Europie i w obu Amerykach. Lecz ludzie, którzy są pozbawieni swoich praw, mają często najmniej możliwości mówienia w swoim imieniu i domagania się ich przestrzegania. Odpowiedzialność spoczywa na tych z nas, którzy cieszą się taką wolnością.” (za: www.dalajlama.info.pl)

Jako radni tak szczególnie doświadczonego przez historię miasta jak Warszawa mamy moralne prawo i zarazem obowiązek złożyć wyrazy szacunku i uhonorować dziś człowieka, który zabiega dla swoich rodaków i swojego kraju o wolność i suwerenność, którą my cieszymy się już od 20 lat.


KOMENTARZ BIBUŁY: Inicjatywę PiS-u można skwitować tylko jednym: totalne zidiocenie radnych pisowskich.

Za: Niezalezna.pl | http://www.niezalezna.pl/article/show/id/20947

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content