Niemcy: premier landu chce rozwinąć nauczanie islamskiej teologii w szkołach. Co z laickością?

Zielony premier Badenii-Wirtembergii Winfried Kretschmann chce znacząco rozbudować nauczanie islamu w szkołach zarządzanego przez siebie landu. Idzie o fachową wykładnię islamu sunnickiego i zwiększenie liczby adeptów teologii muzułmańskiej.

O swoich planach Winfried Kretschmann poinformował w ubiegłym tygodniu w Stuttgarcie na spotkaniu przedstawicieli rządu i muzułmanów z okazji ramadanu. Jak powiedział, projekt pilotażowy, w ramach którego od roku szkolnego 2006/2007 w łącznie 93 szkołach Badenii-Wirtembergii nauczano islamu sunnickiego, należy teraz rozbudować. Liczba placówek, których uczniom zielony rząd zaoferować chce możliwość studiowania tajników wiary w Allaha, ma być „znacząco wyższa”.

Potrzebujemy długofalowych rozwiązań i musimy przemyśleć, kto może odpowiadać za tego rodzaju lekcje – powiedział Kretschmann. Premier wyjaśnił, że jego urzędy prowadzą już rozmowy z szeregiem organizacji islamskich.

Jak podkreślał polityk, nauczanie religii islamskiej wymaga naboru dobrze wykształconych pedagogów. Celem jest zwiększenie liczby uczniów studiujących wiarę mahometańską. – Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by stworzyć konieczne ramy, które pozwolą młodym ludziom zobaczyć w teologii islamskiej czy pedagogice religii dobrą drogę dla swojej przyszłości zawodowej – powiedział premier.

Jak stwierdził Kretschmann, muzułmanie są częścią Badenii-Wirtembergii, a zgodnie jakoby z konstytucją islam „ma miejsce w społeczeństwie” Niemiec.  Zielony polityk zaznaczył przy tym, że także sam islam musi być „częścią kultury konstytucyjnej”. – Od organizacji chcących współpracować z państwem wolno nam wymagać czegoś więcej niż tylko formalnej wierności prawu – podkreślił, zaznaczając, że konieczne jest między innymi jasne odcięcie się od wszelkich nadużyć.

Pach

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-06-29) | http://www.pch24.pl/niemcy--premier-landu-chce-rozwinac-nauczanie-islamskiej-teologii-w-szkolach--co-z-laickoscia-,52600,i.html

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content