Aktualizacja strony została wstrzymana

„Marihuana jednak nie jest koszerna na święta Paschy” – oświadcza organizacja żydowska

Lewacka, posługująca się ekologicznymi hasłami grupa żydowska Aleh Yarok (Green Leaf Party – Partia Zielonego Liścia) ostrzegła przed zbliżającymi się świętami Paschy (Passover), że „marihuana może nie być koszerna na Passover”. Marihuana wyrabiana z konopii może być dla Żydów aszkenazyjskich uważana za Kitniyot (żywność nie dozwolona w święta Paschy), choć dla Żydów sefardyjskich produkty Kitniyot mogą być w święta spożywane.

Wśród wymienianych w statucie Partii Zielonego Liścia „10 Przykazań” znajduje się: legalizacja narkotyków (Przykazanie numer 3), a także takie postulaty jak: „rozdzielenie „Państwa od Kościoła””, „wyższe płace dla nauczycieli i pielęgniarek”, „Wspieranie sztuki przez rząd” oraz „prawdziwa opieka nad ofiarami […] narkotyków i alkoholu”.

Przed świętami Passover domy żydowskie oczyszczane są z najmniejszych śladów chleba na zakwasie oraz innych produktów. Proces usuwania tych produktów, będący elementem drobiazgowych przepisów regulujących każdy moment codziennego życia, przybiera formy niemal karykaturalne i stanowi religię samą w sobie. Zaświadczyć może o tym każda osoba, która choćby przez moment zetknęła się z tym zjawiskiem.

Skip to content