Prezes Instytutu Pamięci Narodowej: Rozmowy z Ukraińcami bezowocne

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podsumował dotychczasowe rozmowy ze strona ukraińską na temat odblokowania możliwości poszukiwania ofiar zbrodni sowieckich i OUN-UPA na Ukrainie.

Ukraińcy zablokowali możliwości pracy przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej w swoim kraju w odwecie za zburzenie nielegalnego pomnika ku czci zbrodniczej UPA w Hruszowicach. Pomnik został zbudowany przez miejscowych Ukraińców, a zburzony legalnie w kwietniu tego roku, na prośbę miejscowego wójta, przez działaczy Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej. Ukraińcy nie mają zamiaru wycofywać się ze swojego nieprzyjaznego stanowiska, co wywołało już głosy krytyki ze strony przedstawicieli polskiego IPN.

Ostatnio, w specjalnym oświadczeniu, odniósł się do sprawy sam prezes Instytutu Jarosław Szarek. „Naszą intencją było przygotowanie takiej listy z naszej strony – to proponowaliśmy również stronie ukraińskiej – spornych punktów, żeby rozmawiać, żeby nie było tak, że jakiś incydent, czy ostra wypowiedź z jednej, czy z drugiej strony blokuje nam całość prac. A tak sytuacja teraz wygląda, że praktycznie nie zostaliśmy wpuszczeni na Ukrainę” – opisuje swoje inicjatywy Szarek. „Niestety państwo ukraińskie, mimo że jego władze, przedstawiciele MSZ-u, z którymi się spotkałem, deklarowały tutaj pełne poparcie, to wszystko blokowane jest na niższym szczeblu” – prezes IPN podsumowuje stanowisko władz Ukrainy.

Szarek podkreślił, że Polska nie może ustępować w tej kwestii bo ofiary OUN-UPA, ale też sowietów, po 17 września 1939 muszą być w miarę możliwości zidentyfikowane i z należytym szacunkiem pogrzebane. Potwierdził także, że Ukraińcy warunkiem wstępnym dla poszukiwania szczątków ofiar OUN-UPA czynią odbudowę pomnika w Hruszowicach, kuc czci tej organizacji, odpowiedzialnych za ludobójstwo na Polakach. Prezes IPN wezwał nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych do wsparcia jego wysiłków i prób wpłynięcia na stanowisko Ukraińców.

radiomaryja.pl/kresy.pl

Za: Kresy.pl ()

 


 

Przewodniczący ukraińskiego parlamentu: oczekujemy legalizacji banderowskich upamiętnień w Polsce

Andrij Parubij, przewodniczący ukraińskiego parlamentu podczas sobotniego spotkania w Truskawcu spotkania z Markiem Kuchcińskim, Marszałkiem Sejmu RP ponowił postulaty przedstawione w ubiegłym tygodniu przez ukraiński IPN, dotyczące „legalizacji banderowskich upamiętnień w Polsce”.

Weekendowe rozmowy polsko-ukraińskie dotyczyły przede wszystkim „współpracy międzynarodowej w obszarze całej Europy Środkowo-Wschodniej” i „relacji historycznych między dwoma krajami”, zwłaszcza sprawy „polskich upamiętnień na Ukrainie i ukraińskich w Polsce”.

Czekamy na finalizację tych spraw w rozmowach między Instytutami Pamięci Narodowej Polski i Ukrainy – powiedział Kuchciński w cytowanej przez portal kresy.pl wypowiedzi dla PAP.

Dużo bardziej zdecydowane stanowisko przedstawił przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej. – Z marszałkiem Kuchcińskim zawsze dochodzimy do wniosku, że historią powinni zajmować się historycy, a my wspólnie powinniśmy budować teraźniejszość i przyszłość – podkreślił Parubij. Dodał, że w rozmowie z Kuchcińskim powtórzył wcześniejsze stanowisko strony ukraińskiej.

Zaproponowałem rozwiązanie, które postuluje ukraiński IPN, by zalegalizować wszystkie pomniki ukraińskie w Polsce i polskie na Ukrainie. Wydaje mi się, że jest to prawidłowe wyjście, bo sytuacja, gdy rujnowane są pomniki i upamiętnienia, jest nieprawidłowa – zaznaczył. Jego zdaniem za wszelkiego rodzaju „prowokacje wobec polskich upamiętnień na Ukrainie odpowiadają ludzie działający na zlecenie Rosji”.

Parubij zaapelował ponadto o pamięć „o światłych stronicach w naszej historii, takich jak wspólna obrona Warszawy przed czerwoną hordą”. – Warto przypominać, że kiedy byliśmy razem, to odnosiliśmy zwycięstwa –  dodał.

Przewodniczący ukraińskiego parlamentu poinformował także o dyskusji Marszałkiem Sejmu RP na temat „współpracy w sferze energetycznej”. Jak podaje portal kresy.pl „strona ukraińskie dostrzega w otwartym polskim terminalu LNG w Świnoujściu nowy kierunek współpracy energetycznej przez Polskę z USA”.

Źródło: kresy.pl

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl ()

 


 

Skip to content