Szwecja: Ponownie wykryto pęknięcia rdzeni w elektrowni atomowej

Aktualizacja: 2009-05-27 12:17 pm

W szwedzkiej elektrowni atomowej w Oskarshamns położonej na południu kraju, ponownie wykryto pęknięcia w prętach regulacyjnych rdzenia nuklearnego. Reaktor elektrowni został wyłączony i nie pracował od października do grudnia zeszłego roku, gdyż w poprzednim zestawie rdzeni wykryto pęknięcia. Specjaliści nie wiedzą co może być przyczyną pęknięć w wymienionych pół roku temu rdzeniach. “Może to być zmęczenie cieplne, wada materiałowa lub coś innego.  Musimy znaleźć przyczynę, bez tego bowiem nie jesteśmy w stanie wyeliminować problemu.” – powiedział rzecznik elektrowni atomowej, Anders Österberg. Do czasu rozwiązania problemu, reaktor pozostanie unieruchomiony.

Głównym elementem reaktora atomowego jest rdzeń zawierający pręty: paliwowe, bezpieczeństwa i regulacyjne. Pręty regulacyjne pochłaniają nadmiar strumienia neutronów wytwarzanego podczas procesu rozszczepianie jąder atomowych.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie TheLocal
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=9618 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]