Białoruska noblistka: dajcie katolikom broń, a wymordują wszystkich prawosławnych

Aktualizacja: 2017-06-12 1:17 pm

Białoruska pisarka i laureatka nagrody Nobla Swietłana Aleksiejewicz udzieliła wywiadu opozycyjnej rosyjskiej Telewizji Dożdż. Jej zdaniem mieszkający na Białorusi katolicy „mają potencjał do zbrojnego ataku na prawosławnych”.

Rozmowa miała miejsce 9 czerwca w programie „Priamaja linija”. W jej trakcie poruszono m.in. kwestię wojny w Donbasie. To właśnie podczas omawiania tego tematu Aleksiejewicz zaprezentowała swoje „przemyślenia”. – Wojna, którą zaczęła Rosja w Donbasie obciąża sumienie Rosji. Taką wojnę można zacząć i na Białorusi. Dajcie tu (na Białorusi – przyp.) czołgi, dajcie broń i katolicy będą zabijać prawosławnych czy kogo tam jeszcze. Człowiek jest dostatecznie niedoskonałą istotą i istotą bardzo polityczną – powiedziała. Dodała, że „ludziom można włożyć do głowy wszystko co chcecie”.

Słowa Aleksijewicz odbiły się szerokim echem na Białorusi. Odniósł się do nich arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz metropolita mińsko-mohylewski. – Z całą pewnością chcę podkreślić, że nawet nie można tego sobie wyobrazić na Białorusi, gdzie historycznie kształtują się dobre międzyreligijne i międzyetniczne relacje, które są naszym narodowym skarbem i dobrym przykładem dla całego świata – zaznaczył. Dodał, że ma nadzieję, iż słowa noblistki  „nie zostaną uznane za wezwanie do międzywyznaniowej konfrontacji”.

Wypowiedź pisarki skomentował również Andrzej Poczobut z Grodna, opozycyjny dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi. „Okazuje się, że straszni ludzie ci katolicy. Daj im tylko broń i patrz jak oni zaraz zaczną zabijać”, ironizował na jednym z portali społecznościowych. Dodał, że jedynym wnioskiem, jaki płynie z wypowiedzi Aleksijewicz jest to, że „na katolików trzeba mieć oko”, ponieważ są niebezpieczni. Stanowią wszakże 10-15 proc. społeczeństwa Białorusi.

Jak podaje portal kresy.pl nie jest to pierwsza tego typu wypowiedź Białorusinki, w której „pozwala sobie ona na niczym nieusprawiedliwione, uogólnione opinie na temat całych grup społecznych”. Przykład stanowią ubiegłoroczne oskarżenia noblistki dotyczące Polaków i ich „morderczych skłonności wobec Żydów”. – Jeden z moich znajomych polskich dziennikarzy napisał, co Polacy robili z Żydami. Polacy najgorzej ze wszystkich traktowali Żydów. Księża wprost na kazaniach mówili – zabij Żyda –  powiedziała w czasie wizyty w USA.

W ocenie portalu „piątkowa wypowiedź Aleksijewicz także ma kontekst polski, bowiem narodowi Polacy stanowią większość katolików na Białorusi”. Podkreślono, że w języku białoruskim słowo „katolik” stanowi od dłuższego czasu swoistą obrazę i „stygmatyzuje” głównie Polaków, którzy są coraz częściej atakowani zarówno przez białoruskie media publiczne oraz padają ofiarą kolejnych „pomysłów” władz w Mińsku.

źródło: kresy.pl

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-06-12)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

mf
A gdzie głos dostojników prawosławnych ? Chyba im się spodobała wypowiedź noblistki.

Jeffrson
Widać takie Agnieszki Holland są wszędzie. Źal.pl

Slawomir Tomasz Roch
To ewidentna nagonka antupolska! Polacy na Bialorusi stanowia wyjatkowo spokojna wspolnote narodowa, ktora zyje tam z pokolenia na pokolenia. Dlatego abp Tadeusz Kondrusiewicz powiedzial prawde. Natomiast wypowiedz tej noblistki Swietlany Aleksiejewicz pachnie mi b. w stylu banderowskim!

JARO
co ona i w jakich ilościach ćpa? na pewno dostała Nobla? widać, że ta cała nagroda nie jest funta kłaków warta, jak przyznaje się im ludziom niespełna rozumu; może na to, co ta baba ględzi, mają wpływ korzenie z których wyrosła? no bo jak to wytłumaczyć?

 


 

Katolicy będą zabiajć – straszy białoruska Noblistka [+VIDEO]

W wywiadzie dla opozycyjnej rosyjskiej Telewizji Dożdż białoruska pisarka i laureatka nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz zasugerowała, że zamieszkujący Białoruś katolicy mają potencjał do zbrojnego ataku na prawosławnych.

Aleksijewicz wystąpiła 9 czerwca w programie TV Dożdż „Priamaja linija”. W czasie rozmowy poruszyła kwestię wojny w Donbasie. To właśnie przy tej okazji poczyniła aluzję do zamieszkujących Białoruś katolików. „Wojna, którą zaczęła Rosja w Donbasie, na sumieniu Rosji, ponieważ taką wojnę można zacząć i na Białorusi. Dajcie tu [na Białoruś] czołgi, dajcie to broń i katolicy będą zabijać prawosławnych czy kogo tam jeszcze. Człowiek jest dostatecznie niedoskonałą istotą i istotą bardzo polityczną” – mówiła Aleksijewicz, dodając – „ludziom można włożyć do głowy wszystko co chcecie”. 

Uwaga Aleksijewicz poczyniona w rosyjskiej telewizji odbiła się na Białorusi szerokim echem. Skomentował ją już arcybiskup metropolita mińsko-mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz: „Z całą pewnością chcę podkreślić, że nawet nie można tego sobie wyobrazić na Białorusi, gdzie historycznie kształtują się dobre międzyreligijne i międzyetniczne relacje, które są naszym narodowym skarbem i dobrym przykładem dla całego świata”. Skierował swoją wypowiedź wprost do Aleksijewicz – „Nie chcemy, by Pani słowa jako laureata narody Nobla zostały uznane za wezwanie do międzywyznaniowej konfrontacji”.

Jej wypowiedź komentował również opozycyjny dziennikarz, ale też działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut z Grodna. „Okazuje się, że straszni ludzie „ci katolicy”. Daj im tylko broń i patrz jak oni zaraz zaczną zabijać” – ironizował w swoim wpisie na Facebooku Poczobut. „I jaki wniosek wyciągać z wypowiedzi Aleksijewicz? No tak. Na katolików trzeba mieć oko. Co też oni mogą wyprawiać” – napisał Poczobut podkreślając, że katolicy stanowią na Białorusi mniejszość 10-15% społeczeństwa.

Publicystka polskiego pochodzenia zaprosił Aleksijewicz do odwiedzenia rejonów werenowskiego czy szczuczyńskiego na Grodzieńszczyźnie, gdzie katolicy stanowią większość mieszkańców, by przekonała się o duchu tolerancji międzyreligijnej jaka tam panuje – „na wjeździe do wiosek pokojowo sąsiadują katolicki i prawosławny krzyż”. Jak podkreśla Poczobut, na Grodzieńszczyźnie to „normalne”. Przeciwstawia to sytuacji w Lelczycach we wschodnim obwodzie homelskim, gdzie katolicy są w mniejszości wśród prawosławnych. „Jedźcie do Lelczyc, Być może wam opowiedzą jak w 2009 roku tam likwidowali katolicki krzyż, który został ustawiony na wjeździe do miasteczka, bo władze uznały, że jest on… nieestetyczny”. Podsumowując wywód białoruskiej noblistki Poczobut napisał, że „hipotetyczne zagrożenia nie mogą być powodem aby tak bezapelacyjnie, pochopnie obwiniać mniejszość o agresywność wobec większości”. 

To nie pierwszy raz gdy Swietłana Aleksijewicz pozwala sobie na niczym nieusprawiedliwione, uogólnione opinie na temat całych grup społecznych. W zeszłym roku białoruska noblistka oskarżała Polaków o mordercze skłonności wobec Żydów. „Jeden z moich znajomych polskich dziennikarzy napisał, co Polacy robili z Żydami. Polacy najgorzej ze wszystkich traktowali Żydów. Księża wprost na kazaniach mówili – zabij Żyda” – Aleksijewicz powiedziała w czasie swojej wizyty w USA.

Piątkowa wypowiedź Aleksijewicz także ma kontekst polski, bowiem narodowi Polacy stanowią większość katolików na Białorusi. Co znamienne, w wypowiedziach wielu białoruskich publicystów niechętnych tej grupie narodowej, czy podważającej jej samoświadomość, chętnie używa się właśnie słowa „katolicy” na określanie osób polskiej narodowości.

tvrain.ru/catholic.by/facebook.com

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=96109 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]