Raport Pew: chrześcijaństwo najbardziej prześladowaną religią na świecie

Aktualizacja: 2017-06-12 1:03 pm

Źadna religia nie doświadcza tak wielu represji jak chrześcijaństwo – wynika z najnowszych badań Centrum Badawczego Pew w Stanach Zjednoczonych. Chrześcijańskie wspólnoty są szczególnie prześladowane w krajach Bliskiego i Środkowego Wschodu, Afryce Północnej, gdzie większość stanowią wyznawcy islamu.

Pew opierając się na danych z 2015 r. stwierdza, że w 128 krajach wspólnoty chrześcijańskie były dyskryminowane lub prześladowane przez rządy lub różne grupy społeczne. Zwraca uwagę, że tak stosunkowo wysoka liczba krajów w których dochodzi do prześladowań jest wyrazem olbrzymiej liczby wyznawców Chrystusa na całym świecie, których jest ponad 2,3 mld i stanowią oni największą grupę religijną na świecie. Poza małymi wyjątkami chrześcijanie są we wszystkich zakątkach świata. 

Do ataków na chrześcijan dochodzi nie tylko w krajach, gdzie chrześcijanie stanowią mniejszość, ale także w niektórych krajach, gdzie stanowią większość ludności. Pew podaje przykład Nikaragui, kraju o prawie 60 proc. katolickiej większości. Rząd kontroluje zarówno e-maile jak i rozmowy telefoniczne prowadzone przez ludzi Kościoła. Wsparcie finansowe dla wspólnot katolickich uzależnione jest od tego na ile otrzymuje on polityczne wsparcie ze strony duchowieństwa. Ponadto władze Nikaragui wykorzystują symbole i tradycje katolickie dla celów politycznych.

Pew wskazuje także na Erytreę. Mimo że większość społeczeństwa to wyznawcy Kościoła prawosławnego to w więzieniach przebywa wiele osób z powodów religijnych, m. in. wyznawcy Kościołów zielonoświątkowych i ewangelikalnych.

Autorzy raportu odnosząc się do wojny domowej w Syrii zwracają uwagę, że tolerancja społeczeństwa dla wyznawców innych religii niż islam zmalała do tego stopnia, że widać jak olbrzymie wpływy mają w tym kraju ekstremistyczne ugrupowania muzułmańskie. Z kolei w Egipcie co raz dochodzi do zabójstw chrześcijan nie tylko na konwertytach z islamu ale po prostu tylko z faktu, że ktoś jest chrześcijaninem.

źródło: KAI

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=96107 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]