Aktualizacja strony została wstrzymana

Abp Marek Jędraszewski: objawienia fatimskie nie znalazły pożądanego przez Matkę Najświętszą echa

„Można odnieść wrażenie, że władza komunistyczna bardzo na serio, może nawet bardziej niż wielu katolików, brała zapowiedzi fatimskie i robiła wszystko, żeby ludzie nie dowiedzieli się o treści objawień” – zauważył arcybiskup Marek Jędraszewski podczas „Dialogów u św. Anny”.

Objawienie Matki Bożej w Fatimie, którego stulecie obchodzimy w tym roku, było tematem majowych dialogów prowadzonych z wiernymi przez abpa Marka Jędraszewskiego w kolegiacie św. Anny w Krakowie.

W katechezie otwierającej spotkanie metropolita krakowski wskazał na wielowymiarowość objawień fatimskich, które odnosiły się zarówno do wydarzeń, które niebawem nastąpiły – II wojna światowa, ekspansja komunizmu na świecie, ale także do problemów nam współczesnych. Rozważanie tajemnic objawień Matki Bożej „odczytujemy w świetle współczesnych nam wyzwań” – podkreślił abp Marek Jędraszewski.

To wszystko co się wydarzyło i dzieje, także dzisiaj, jest skutkiem tego, że objawienia fatimskie nie znalazły pożądanego przez Matkę Najświętszą echa. Mówiąc o napięciu między zapowiedziami fatimskimi a Rosją, trzeba mieć na uwadze i II wojnę światową, i rozlanie się komunizmu nie tylko w znaczącej części Europy po 1945 roku, ale także na cały świat – mówił metropolita krakowski.

Jako przykład próby wymazania Fatimy ze świadomości społecznej przytoczył działania cenzury, która w czasach Polski Ludowej, w latach siedemdziesiątych, wydała zapis, zabraniający umieszczania na obrazkach prymicyjnych wizerunku Matki Bożej Fatimskiej. – Można odnieść wrażenie, że władza komunistyczna bardzo na serio, może nawet bardziej niż wielu katolików, brała zapowiedzi fatimskie i robiła wszystko, żeby ludzie nie dowiedzieli się o treści objawień – zauważył arcybiskup.

Orędzie fatimskie były bardzo ważne dla Jana Pawła II, który w 2000 roku beatyfikował Franciszka i Hiacyntę oraz papieża Franciszka, który kanonizował pastuszków w miejscu objawień Matki Bożej. Abp Marek Jędraszewski cytując słowa papieży, pokazał aktualność objawień z Fatimy.

Podczas uroczystości beatyfikacyjnych Jan Paweł II mówił: „Tutaj w Fatimie, gdzie zostały zapowiedziane czasy udręki Matka Boża domagała się modlitwy i pokuty. Kościół chce postawić na świecznikach te dwa płomyki, które Bóg zapalił aby przyświecały ludzkości w jej ciemnych i niespokojnych godzinach”.

„Fatima jest płaszczem światła, które nas okrywa tutaj i w każdym miejscu na Ziemi kiedy uciekamy się pod opiekę Najświętszej Matki. Pod jej płaszczem nie zagubią się, z jej ramion przyjdą nadzieja i pokój, których potrzebują i o który błagam dla wszystkich moich braci w chrzcie i w człowieczeństwie, zwłaszcza dla chorych i niepełnosprawnych, więźniów i bezrobotnych, ubogich i opuszczonych” – mówił podczas niedawnej pielgrzymki do Fatimy papież Franciszek.

Takie rozłożenie akcentów, nieco inne ze strony ojca świętego Franciszka i Jana Pawła II pokazuje, jak coraz bardziej wchodzimy w tajemnice objawień Matki Bożej, jak je odczytujemy w świetle współczesnych nam wyzwań. Jestem głęboko przekonany, że jest to też zadanie jakie staje przed nami. Wpisuje się ono w to, o czym mówił Jan Paweł II żegnając się w roku 2002 z naszą ojczyzną, o konieczności „wyobraźni miłosierdzia” – zakończył katechezę metropolita krakowski.

Pytania, na które odpowiadał abp Marek Jędraszewski dotyczyły m.in. podobieństwa między przesłaniem Matki Bożej z Fatimy a objawieniem Bożego Miłosierdzia z Łagiewnik, Gietrzwałdu jako jedynego uznanego oficjalnie przez Kościół objawienie maryjnego w Polsce, różnicy między patriotyzmem a nacjonalizmem oraz pomocy uchodźcom z Syrii.

Jeden z pytających prosił także o konkretną radę dotyczącą częstego odmawiania modlitwy różańcowej, stawiając sobie za wzór św. o. Pio, który 30 razy dziennie modlił się na różańcu. – Dla ludzi, zajętych swoimi sprawami rodzinnymi, domowymi, zawodowymi jest to niemożliwe – zauważył abp Jędraszewski. – Droga do świętości i pragnienie spotkania się z Matką Najświętszą niekoniecznie musi się wyczerpywać tylko w tym, że będziemy odmawiali bardzo wiele różańców każdego dnia. Chodzi o to by spełniać swoje zadania, te które mamy wobec Boga, wobec najbliższych wobec innych ludzi, w duchu miłości Boga i bliźniego. To jest nasza droga do świętości, to jest też ta droga, którą nam pokazała Matka Najświętsza – przekonywał metropolita Krakowa.

Retransmisję ze spotkanie będzie można obejrzeć na oficjalnym kanale YouTube archidiecezji krakowskiej i na stronie Franciszkańska3.pl lub wysłuchać na nowohuckie.pl. Obszerna relacja Dialogów u św. Anny będzie można również obejrzeć w ramach cyklicznego programu „Wiara i Źycie” Redakcji Katolickiej na antenie TVP 3 Kraków.

W czerwcu tematem kolejnych „Dialogów u św. Anny” będzie posługa i dzieło miłosierdzia św. Brata Alberta.

Pytania do metropolity krakowskiego można nadsyłać przez specjalny formularz dostępny na stronie kolegiata-anna.pl, wysyłając mail na adres dialogi@kolegiata-anna.pl lub wrzucić do specjalnej skrzynki w kolegiacie.

as | archidiecezja krakowska

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-05-26)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Słusznie można odnieść wrażenie, że „władza komunistyczna bardzo na serio, może nawet bardziej niż wielu katolików, brała zapowiedzi fatimskie i robiła wszystko, żeby ludzie nie dowiedzieli się o treści objawień” – zauważył arcybiskup. Niestety, nie zauważył że władza kościelna też nie brała zapowiedzi fatimskich na serio i – tutaj należałoby powtórzyć cytat arcybiskupa – „robiła wszystko, żeby ludzie nie dowiedzieli się o treści objawień. I niestety, władza kościelna dalej nie bierze na serio, i dalej robi wszystko aby ludzie nie dowiedzieli się o treści objawień, o prawdziwej i pełnej treści III Tajemnicy.

 


 

Skip to content