Aktualizacja strony została wstrzymana

Nagroda dla kardynała Burke: „Nie znam nikogo, kto nosiłby purpurę bardziej zasłużenie”

Tuż przed Marszem dla Źycia w Rzymie kardynał Raymond Burke przyjął Nagrodę Law and Life Achievement. To wyróżnienie przyznawane przez amerykańskie ruchy pro-life za wybitne osiągnięcia w obronie życia.

Jestem bardzo zaszczycony otrzymaniem tej nagrody – powiedział hierarcha. Otrzymał ją z rąk redaktora naczelnego LifeSiteNews, Johna-Henry Westena. Obrońcy życia ze Stanów Zjednoczonych odznaczyli kardynała podczas styczniowej konferencji zorganizowanej w Waszyngtonie tuż przed Marszem dla Źycia. Westen podkreślił, że hierarcha jest bardzo oddany obronie życia, wiary i rodziny. Z tego powodu spotkało go wiele upokorzeń i cierpienia.

Kardynał Burke, patron Suwerennego Zakonu Rycerzy Maltańskich to również jeden z największych autorytetów w dziedzinie prawa kanonicznego. Wielokrotnie apelował, by kapłani nie udzielali Komunii świętej proaborcyjnym politykom – tak jak tego wymaga prawo kanoniczne. Wzywał do walki z niemal powszechną „mentalnością antykoncepcyjną” w celu niezbędnego przywrócenia kultury życia. Bronił rodziców – głównych wychowawców swoich dzieci i stawał w obronie małżeństwa jako świętego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, najwyższego sądu w Kościele wielokrotnie wzywał katolików, aby walczyli – nawet za cenę męczeństwa – w obronie małżeństwa i rodziny. Wraz z trzema innymi hierarchami wystosował list do papieża Franciszka, prosząc o skorygowanie niejasnych stwierdzeń zawartych w adhortacji apostolskiej Amoris laetitia, powstałej po Synodzie o Rodzinie. Wskazał wówczas, iż „nie ma ona mocy wiążącej sumienia”, a jedynie odzwierciedla osobiste poglądy papieża.

W wywiadzie z 2015 r. duchowny stwierdził, że jest szczęśliwy, że został nazwany „fundamentalistą”, jeśli oznacza to, że zabiega o podtrzymanie podstaw wiary.

Przed czterema laty kardynał został usunięty przez papieża Franciszka z Kongregacji ds. Biskupów. Wcześniej, pod przewodnictwem papieża Benedykta XVI, kard. Burke odegrał ważną rolę w nominacjach niektórych obecnie najbardziej ortodoksyjnych hierarchów w Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach.

W 2014 roku kardynał Burke został zdegradowany przez papieża Franciszka z funkcji prefekta Sygnatury Apostolskiej. Z kolei w listopadzie ubiegłego roku musiał odejść z Kongregacji Kultu Bożego po wystosowaniu „dubiów” skierowanych pod adresem papieża.

Westen powiedział dziennikarzom, że „nie zna nikogo, kto nosiłby purpurę bardziej zasłużenie niż kardynał Burke”. Nawiązał w ten sposób do koloru symbolizującego męczeństwo.

Nie odwrócił się od prawdy, mimo że został zdegradowany, ośmieszony, uprzedmiotowiony, sponiewierany przez światowe media i okrutnie znieważony nawet przez braci biskupów – komentował redaktor naczelny portalu Life Site News.

Nagroda Law and Life Achievement to replika gwoździa, którym Pan Jezus został przybity do krzyża. Przyznawana jest osobom płacącym wysoką cenę cierpień i prześladowań za swą działalność w obronie życia i rodziny.

Źródło: lifesitenews.com

AS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-05-23) | http://www.pch24.pl/nagroda-dla-kardynala-burke--nie-znam-nikogo--kto-nosilby-purpure-bardziej-zasluzenie,51771,i.html

Skip to content