Aktualizacja strony została wstrzymana

Walka o krzyż na berlińskim zamku. Znowu przeszkadza postępowcom i obrońcom islamistów

W Berlinie rozgorzał spór o to, czy na kopule odbudowywanego zamku władców pruskich, ma zostać umieszczony, zgodnie z oryginałem, krzyż. Przeciwko krzyżowi protestują przedstawiciele lewicy i „zieloni”. Broni go m.in. minister kultury.

 Walka o krzyż na berlińskim zamku. Znowu przeszkadza postępowcom i obrońcom islamistów

Zamek miejski w Berlinie (ok. 1920 roku). źródło: wikimedia.org

W odbudowanym zamku ma powstać muzeum im. Humboldtów, naukowców badających w wieku XVIII egzotyczne kultury. Odbudowa zamku, który decyzją władz NRD został wysadzony w powietrze w roku 1950, jest na zaawansowanym etapie, jednak do końca wszystkich prac pozostają jeszcze dwa lata. Pomimo to, już teraz przedstawiciele formacji lewicowych oraz tzw. „zielonych”, wyrazili swój sprzeciw, aby kopule zamku przywrócić jej historyczny wygląd, czyli zwieńczyć ją krzyżem.  Uważają oni, że chrześcijański symbol jest sprzeczny z misją nową obiektu – dialogiem kultur. – Zamek ma być budynkiem publicznym, w którym wszyscy powinni czuć się jak u siebie. Otwarty dialog kultur nie będzie możliwy, jeśli krzyż na kopule będzie od początku wyznaczał jeden kierunek – powiedziała Sigrid Hupach, rzeczniczka lewicowej partii Die Linke. Sprzeciw wobec krzyża wyrażają też berlińscy zieloni. „Redukowanie Forum Humboldtów do tylko jednej religii jest błędem” – napisali w proteście. W tym ataku na krzyż wspierają ich niektóre niemieckie media.

Natomiast krzyża broni minister stanu ds. kultury Monika Gruetters. Jej zdaniem chrześcijański obraz człowieka należy do europejskiej kultury „otwartości, wolności i miłosierdzia”. – Będziemy wiarygodni tylko wtedy, gdy pokażemy tę zależność – powiedziała działaczka CDU.

W obronie krzyża stanął też arcybiskup Berlina Heiner Koch. – Krzyż jest dla mnie znakiem radosnej nowiny wiary chrześcijańskiej dla wszystkich ludzi – powiedział katolicki hierarcha.

Krzyża na kopule zamku, który był tam w pierwotnej budowali, broni też, zajmujący się tą sprawą dziennikarz „Die Welt”. – Zewnętrzny kształt zamku jest świadectwem wielu stuleci niemieckiej historii. Detali budowli nie można zmieniać kierując się aktualnymi trendami politycznej poprawności – zauważył Rainer Haubrich. Inni komentatorzy podkreślił, że krzyż na kopule zamku, byłby również sygnałem dla muzułmańskich migrantów, których w Berlinie jest mnóstwo, przypominający im w jakim kręgu cywilizacyjnym przebywają.   

Odbudowę zamku w Berlinie rozpoczęto w roku 2013. Zwycięski projekt włoskiego architekta Franco Stelli przewiduje wierną rekonstrukcję fasad barokowego zamku wraz z kopułą od strony zachodniej. W odbudowanym zamku ma się znaleźć miejsce na zbiory z Muzeum Etnologicznego i Muzeum Sztuki Azjatyckiej. Patronem Forum są bracia Humboldtowie – Alexander i Wilhelm – naukowcy z epoki Oświecenia, badacze kultur pozaeuropejskich.

Źródło: dzieje.pl

Adam Białous

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-05-22) | http://www.pch24.pl/walka-o-krzyz-na-berlinskim-zamku--znowu-przeszkadza-postepowcom-i-obroncom-islamistow,51728,i.html

Skip to content