Francja: jeśli film o Polakach, to tylko mordujących Żydów. Wyświetlali „Idę”, nie pokażą „Azylu”

Oparty na faktach i wyprodukowany z ogromnym rozmachem film „Azyl”, opowiadający o Janie i Antoninie Źabińskich – polskim małżeństwie ratującym Żydów w czasie II Wojny Światowej, nie przypadł do gustu „postępowemu” Zachodowi, zwłaszcza Francji.

Wszystkie sieci zajmujące się dystrybucją filmów we Francji odmówiły wyświetlenia filmu „Azyl”. Źadna z nich nie chciała przyznać, że jest to decyzja polityczna – powiedział „Gazecie Polskiej Codziennie” Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów. Jego zdaniem cała sprawa pokazuje jak w rzeczywistości wyglądają stosunki polsko-francuskie i jak „karygodne i antypolskie stereotypy” przez lata utrwalano na Zachodzie.

Zdaniem gazety podobnego zdania co Mistewicz są Polacy mieszkający we Francji. – Nie dziwi mnie, że jeśli film pokazuje Polaków w dobrym świetle, to są problemy z jego dystrybucją we Francji i na zachodniej Europie – powiedział Mirosław Woroniecki, szef klubu „GP” w Paryżu. Przypomniał, że tego typu problemów nie było, m.in. w przypadku filmu „Ida” przedstawiającego Polaków jako głównych sprawców Holocaustu.

Dystrybucja filmu natrafia również na pewne problemy w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Dzisiaj wielu Francuzów za prawdę uważa popularne na Zachodzie kłamstwo o Polakach mordujących Żydów w trakcie II Wojny Światowej. Jednak to w ich kraju do roku 2006 francuskie koleje domagały się zapłacenia rachunku, jaki wystawiły kolaboracyjnemu rządowi Vichy za przewóz ponad 70 tys. Żydów spod Paryża do niemieckiego obozu Auschwitz.

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

TK

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-05-09 ) | http://www.pch24.pl/francja--jesli-film-o-polakach--to-tylko-mordujacych-zydow--wyswietlali-ide--nie-pokaza-azylu,51384,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content