Francja: jeśli film o Polakach, to tylko mordujących Żydów. Wyświetlali „Idę”, nie pokażą „Azylu”

Aktualizacja: 2017-05-9 11:16 am

Oparty na faktach i wyprodukowany z ogromnym rozmachem film „Azyl”, opowiadający o Janie i Antoninie Źabińskich – polskim małżeństwie ratującym Żydów w czasie II Wojny Światowej, nie przypadł do gustu „postępowemu” Zachodowi, zwłaszcza Francji.

Wszystkie sieci zajmujące się dystrybucją filmów we Francji odmówiły wyświetlenia filmu „Azyl”. Źadna z nich nie chciała przyznać, że jest to decyzja polityczna – powiedział „Gazecie Polskiej Codziennie” Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów. Jego zdaniem cała sprawa pokazuje jak w rzeczywistości wyglądają stosunki polsko-francuskie i jak „karygodne i antypolskie stereotypy” przez lata utrwalano na Zachodzie.

Zdaniem gazety podobnego zdania co Mistewicz są Polacy mieszkający we Francji. – Nie dziwi mnie, że jeśli film pokazuje Polaków w dobrym świetle, to są problemy z jego dystrybucją we Francji i na zachodniej Europie – powiedział Mirosław Woroniecki, szef klubu „GP” w Paryżu. Przypomniał, że tego typu problemów nie było, m.in. w przypadku filmu „Ida” przedstawiającego Polaków jako głównych sprawców Holocaustu.

Dystrybucja filmu natrafia również na pewne problemy w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Dzisiaj wielu Francuzów za prawdę uważa popularne na Zachodzie kłamstwo o Polakach mordujących Żydów w trakcie II Wojny Światowej. Jednak to w ich kraju do roku 2006 francuskie koleje domagały się zapłacenia rachunku, jaki wystawiły kolaboracyjnemu rządowi Vichy za przewóz ponad 70 tys. Żydów spod Paryża do niemieckiego obozu Auschwitz.

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

TK

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=95589 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]