Odpowiedź rzecznika Episkopatu Polski po prowokacyjnym materiale „Gazety Wyborczej”

Kościół katolicki jest jedynym środowiskiem ogólnopolskim, które nie tylko zabiera głos w kwestii pedofilii, ale w sposób systemowy odpowiada na poważny problem społeczny, jakim jest wykorzystywanie seksualne małoletnich – napisał rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w odpowiedzi na insynuacyjną publikację lewicowo-liberalnego dziennika.

Jak zwrócił uwagę ksiądz rzecznik w oświadczeniu zatytułowanym „Kościół nie milczy ws. pedofilii”, opublikowany w poniedziałek artykuł autorstwa Michała Wilgockiego (GW, „O pedofilii już nie można milczeć”) zawęża problem seksualnego wykorzystywania nieletnich do środowiska kościelnego.

„Nowelizacja art. 240 Kodeksu Karnego, która wejdzie w życie 13 lipca br., wprowadza obowiązek zawiadomienia organów ścigania przez każdego kto uzyskał wiarygodną wiadomość o przestępstwie spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz o niektórych przestępstwach natury seksualnej. Tymczasem wspomniany artykuł ogranicza tę kwestię do przestępstw pedofilii, których dopuścili się niektórzy duchowni. Z punktu widzenia ochrony dzieci jest to niebezpieczny zabieg dziennikarski, ponieważ odwraca uwagę od kwestii zagrożenia pedofilią we wszystkich środowiskach” – czytamy w odpowiedzi na prowokacyjny tekst „Wyborczej”.

„Tytuł artykułu (…) można odczytać jako manipulację, ponieważ sugeruje się w ten sposób jakoby do tej pory Kościół milczał w tej sprawie. Tymczasem Kościół katolicki jest jedynym środowiskiem ogólnopolskim, które nie tylko zabiera głos w kwestii pedofilii, ale w sposób systemowy odpowiada na poważny problem społeczny, jakim jest wykorzystywanie seksualne małoletnich” – napisał ksiądz Rytel-Andrianik.

Autor oświadczenia przypomniał, iż w czerwcu 2009 roku, a zatem jeszcze przed okólnikiem wydanym przez Kongregację Nauki Wiary, Konferencja Episkopatu Polski przyjęła szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania kościelnego w przypadku oskarżeń duchownych o molestowanie osób poniżej 18. roku życia. W 2014 r. Konferencja Episkopatu Polski przyjęła natomiast „Wytyczne dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia”. Zostały one zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w 2015 r. Wytyczne Episkopatu Polski są bardziej restrykcyjne niż obowiązujące prawo polskie – podkreśla KEP.

„Kościół katolicki zaprasza wszystkie środowiska w Polsce do włączenia się w działania mające na celu większą ochronę osób małoletnich przed wykorzystywaniem seksualnym, które jest ciężkim grzechem i przestępstwem” – czytamy w oświadczeniu.

Źródło: episkopat.pl

RoM

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-05-08)

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content