Aktualizacja strony została wstrzymana

Katolik nie może być masonem!

Katolik nie może być masonem – przypomina arcybiskup paragwajskiej Asunción, Edmundo Valenzuela. Hierarcha przestrzega młodzież przed wolnomularzami, którzy twierdzą coś wprost przeciwnego.

„W tych dniach w Paragwaju odbywa się międzynarodowe spotkanie masonerii. Przypominam przy tej okazji chrześcijanom, że nie mogą być jednocześnie katolikami i wolnomularzami, bo fundamenty masonerii są sprzeczne z wiarą chrześcijańską” – stwierdził arcybiskup w specjalnym oświadczeniu wydanym jeszcze przed rozpoczęciem zjazdu masonów z całego świata, którzy zebrali się w Asunción.

Jak dodał, przestrzec należy szczególnie młodzież, podatną na zapewnienia tych, którzy twierdzą coś zupełnie przeciwnego. To oszustwo – podkreślił hierarcha. Przystąpienie do loży oznacza „apostazję i zakłamanie własnej wiary chrześcijańskiej”, podkreślił. Arcybiskup wezwał zarazem do modlitwy za wrogów Kościoła katolickiego.

Podobne przestrogi są w Paragwaju szczególnie istotne. W roku 2015 masoneria Ameryki Łacińskiej usiłowała podczas pielgrzymki papieskiej zorganizować spotkanie z Ojcem Świętym. Rozmową z papieżem zainteresowany był sam Wielki Mistrz Wielkiej Loży Paragwaju, Sanchez Caballero. Jak pisał dziennik Ultima Hora, zdaniem Caballery masoni „podziwiają papieża Franciszka za jego kierowanie Kościołem”. Już w roku 2013 Wielki Mistrz określał nowego następcę Piotra jako „ambasadora pokoju”, który może działać „na hierarchię kościelną tak, by umożliwić większą otwartość i [lepsze] relacje Kościoła katolickiego” z wolnomularzami.

Przy okazji papieskiej wizyty w Paragwaju Caballero przekonywał, że myślenie masonów i Kościoła nie musi być całkowicie odmienne i „razem można byłoby zbudować lepsze społeczeństwo”, najpierw odcinając się od „historycznych konfliktów”. Wielki Mistrz zapewniał też, że katolicy mogą przystępować do masonerii.

Gdy w grudniu 2016 roku biskup Claudio Gimenez z Caacupe powiedział, że wolnomularze kłamią twierdząc, że katolik może wejść w ich szeregi, Caballero zaprzeczał. „Katolik może być masonem. Zostanie przyjęty, tak jak każdy, kto wyznaje swoją religię” – twierdził, dodając, że masonom nie chodzi o „ilość, ale o jakość” adeptów.

Źródło: Katholisches.info

Pach

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-04-21) | http://www.pch24.pl/katolik-nie-moze-byc-masonem-,51014,i.html

Skip to content