Londyn czy Londonistan? Nad Tamizą przybywa meczetów, a ubywa kościołów

W ciągu ostatnich 15 lat w brytyjskiej stolicy zamknięto aż 500 świątyń chrześcijańskich. W tym samym czasie powstały w Londynie co najmniej 423 meczety, a wokół nich dodatkowo prężnie działające ośrodki nazywające się centrami islamskimi. W samej tylko dzielnicy Tower Hamlets we wschodnim Londynie znajduje się 61 meczetów.

Na szczęście po 16 latach sporów zablokowano budowę hiper-meczetu Tablighi Dżamaat, który miał pomieścić prawie 12 tys. wyznawców Allaha. Budowla miała być trzy razy większa od katedry św. Pawła – chrześcijańskiej wizytówki Londynu.

Muzułmanie są dziś w Londynie dominującą grupą praktykującą religię. Do roku 2020 liczba praktykujących i modlących się muzułmanów w 10-milionowej stolicy Zjednoczonego Królestwa sięgnie 700 tys.

Według danych muslimbritain.org, w Wielkiej Brytanii zostało wybudowanych ponad tysiąc meczetów. Najwięcej w Londynie. Na drugim miejscu plasuje się Birmingham ze 157 meczetami.

Tymczasem liczba chrześcijan uczestniczących w Mszach Świętych szybko spada. Niektóre z londyńskich kościołów sprzedawane są na aukcjach pod prywatne rezydencje.

W roku 2010 kościół w Bournemouth zamieniono w sklep znanej także w Polsce sieci spożywczej. Teraz pod witrażami handluje się wszystkim.

Źródło: „Interfax”, www.reporters.pl

ChS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-04-18) | http://www.pch24.pl/londyn-czy-londonistan--nad-tamiza-przybywa-meczetow--a-ubywa-kosciolow,50957,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content