Londyn czy Londonistan? Nad Tamizą przybywa meczetów, a ubywa kościołów

Aktualizacja: 2017-04-18 10:42 am

W ciągu ostatnich 15 lat w brytyjskiej stolicy zamknięto aż 500 świątyń chrześcijańskich. W tym samym czasie powstały w Londynie co najmniej 423 meczety, a wokół nich dodatkowo prężnie działające ośrodki nazywające się centrami islamskimi. W samej tylko dzielnicy Tower Hamlets we wschodnim Londynie znajduje się 61 meczetów.

Na szczęście po 16 latach sporów zablokowano budowę hiper-meczetu Tablighi Dżamaat, który miał pomieścić prawie 12 tys. wyznawców Allaha. Budowla miała być trzy razy większa od katedry św. Pawła – chrześcijańskiej wizytówki Londynu.

Muzułmanie są dziś w Londynie dominującą grupą praktykującą religię. Do roku 2020 liczba praktykujących i modlących się muzułmanów w 10-milionowej stolicy Zjednoczonego Królestwa sięgnie 700 tys.

Według danych muslimbritain.org, w Wielkiej Brytanii zostało wybudowanych ponad tysiąc meczetów. Najwięcej w Londynie. Na drugim miejscu plasuje się Birmingham ze 157 meczetami.

Tymczasem liczba chrześcijan uczestniczących w Mszach Świętych szybko spada. Niektóre z londyńskich kościołów sprzedawane są na aukcjach pod prywatne rezydencje.

W roku 2010 kościół w Bournemouth zamieniono w sklep znanej także w Polsce sieci spożywczej. Teraz pod witrażami handluje się wszystkim.

Źródło: „Interfax”, www.reporters.pl

ChS

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=95166 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]