Aktualizacja strony została wstrzymana

Historyk za państwowe pieniądze szkaluje Polaków

Dr Alina Cała, pracownik naukowy Żydowskiego Instytutu Historycznego w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, za niepodważalną uważa tezę, że Polacy jako naród nie zdali egzaminu, a wszystkiemu winien przedwojenny polski antysemityzm, którego korzenie tkwią w obozie narodowym i kościele katolickim.

Jeśli fakty mówią inaczej to tym gorzej dla faktów. – Zagłada został sfinansowana z majątków zrabowanych Żydom. Oenerowcy i klerykalni antysemici domagali się tworzenia otoczonych murem gett. Ich życzenia spełnili okupanci – twierdz dr Cała.

Obóz narodowy i kościół katolicki to w mniemaniu dr. Całej spiritus movens polskiego antysemityzmu, a rozpowszechnianie antysemityzmu zarzuca nawet „Małemu Dziennikowi” o. Maksymiliana Kolbe . Nie przyjmuje ona do wiadomości sugestii, że to katolicyzm mógł popychać wielu Polaków do ratowania Żydów.

Katolicy nie mogli bronić Żydów, bo polski katolicyzm według dr. Całej był i jest powierzchowny, a przykazanie „miłuj bliźniego jak siebie samego było zwykłym, pustym frazesem” – Do ludzi dużo bardziej przemawiała głoszona z ambony propaganda nienawiści – mówi Cała.

Prowadzący rozmowę Piotr Zychowicz mówi, że wśród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jest najwięcej Polaków. Dla historyczki to kwestia zwykłej demografii. W Polsce była zagłada, byli Żydzi to jest i najwięcej Sprawiedliwych. W opinii dr. Całej nie mamy się czym chwalić jako naród. – Polak, który przed wojną był bombardowany kościelną i endecką agitacją, musiał mieć rozterki czy ratowanie Żydów jest moralne – mówi „Rzeczpospolitej”.

Dr Cała nie podejmuje żadnej dyskusji jeśli chodzi o pogromy Żydów. Na argument, że przyczyną wydarzeń z Jedwabnego mogła być kolaboracja sporej części Żydów z władzą sowiecką w latach 1939 – 1941, odpowiada niezmienną melodią, że to także „element antysemickiej agitacji – utożsamianie każdego Żyda z komunizmem”.

Zdaniem dr. Aliny Całej aktualne próby stworzenia – przez niemieckie media jak np. tygodnik „Spiegel” – z holocaustu „projektu europejskiego”, nie jest rozmywaniem winy. – To XX-wieczny antysemityzm zdemobilizował okupowane społeczeństwa i spowodował, że nie pomagały żydowskim współobywatelom – uważa dr Cała.

Alina Cała próby polemizowania z tezą, że Polacy są odpowiedzialni za holokaust, ucina stwierdzeniem, że jest to wrażliwość nacjonalistyczna. Swoją zaś postawę i lekce sobie ważenie faktów historycznych uważa za „wrażliwość na prawdę”.

Alina Cała (ur. 1953) – polska historyk, pracownik naukowy Żydowskiego Instytutu Historycznego, zajmująca się historią antysemityzmu, stereotypami narodowościowymi, ruchami ideologicznymi wśród Żydów i historią żydów po 1945 roku. Po 1989 działaczka feministyczna, protestująca przeciw zakazowi aborcji i nadmiernemu wpływowi Kościoła katolickiego na życie społeczne w Polsce. W 2006 roku protestowała przeciw postawieniu w Warszawie pomnika Romana Dmowskiego. Także w 2006 roku kandydowała w wyborach samorządowych do warszawskiej rady miasta z listy partii Zielonych 2004.

MM/MaRo/Rz


Za: Fronda.pl


Skip to content