Władze Poczdamu nie wykluczają, że po odbudowie zabytkowego zboru powstanie w nim meczet

Aktualizacja: 2017-04-10 9:35 am

W Poczdamie toczy się debata nad odbudową zniszczonego kościoła garnizonowego. Brandenburska minister kultury nie wyklucza, że mógłby zostać zamieniony w meczet. Wcześniej kościół w świątynię Allaha zamieniono już w Hamburgu.

Trzeba zastanowić się nad „alternatywnymi i niekonwencjonalnymi możliwościami wykorzystania bryły kościelnej” – powiedziała w rozmowie z ewangelickimi mediami Poczdamu Martina Münch, lewicowa minister kultury Brandenburgii. Jak wyjaśniła, w Poczdamie potrzebny jest meczet i nie można decydować się na żadne „krótkoterminowe rozwiązania”. Stąd taka właśnie propozycja.

Ewangelicki kościół garnizonowy w Poczdamie powstał w XVIII wieku i uchodził za perłę architektury barokowej. Został częściowo zniszczony w czasie nalotów brytyjskiego lotnictwa w kwietniu 1945 roku. Choć wykorzystywano go jeszcze później podczas protestanckich nabożeństw, komunistyczne władze w Niemczech zdecydowały o całkowitym zburzeniu świątyni, uznając go za symbol niemieckiego militaryzmu. W 1933 roku w tej świątyni odbyło się pierwsze posiedzenie Reichstagu zdominowanego przez NSDAP. W późniejszej propagandzie nazistowskiej często wykorzystywano zdjęcia z tego wydarzenia, co komunistom w NRD dało asumpt do zburzenia świątyni.

Władze Brandenburgii i samego Poczdamu od dawna zastanawiają się nad wykorzystaniem świątyni po jej odbudowie. Ewentualna zamiana w meczet nie byłaby w niemieckiej polityce religijnej żadnym przełomem.

Wcześniej zbór w meczet zamieniono już w Hamburgu. W znanym jako Kapernaumkirche zborze ewangelickim od 2002 roku nie sprawowano już żadnych celebracji liturgicznych. W 2012 roku nieruchomość kupiła islamska organizacja Al-Nour. Teraz na wieży budowli widnieje złoty napis „Allah” a muzułmanie cieszą się posiadaniem największego meczetu w północnych Niemczech.

W przeszłości nieużywane kościoły w Niemczech zamieniano raczej w różnego rodzaju gmachy użyteczności publicznej, na przykład w przedszkola, lub przekazywano je innym denominacjom chrześcijańskim. Zasadniczo zarówno Kościół katolicki w Niemczech jak i wspólnoty protestanckie są przeciwne tworzeniu meczetów w opuszczonych kościołach.

Źródła: domradio.de, katholisch.de

Pach

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=95004 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]