Aktualizacja strony została wstrzymana

Relikwie Gwoździa z Krzyża Pańskiego już w Wielki Piątek zostaną wystawione w katedrze na Wawelu

W katedrze na Wawelu w Wielki Piątek wystawiona zostanie niezwykła relikwia – fragment gwoździa, którym przybito do krzyża Jezusa Chrystusa. Jest to jedyna tego typu relikwia w Polsce. Na co dzień relikwia przechowywana jest w zabytkowym relikwiarzu z XVII wieku w skarbcu krakowskiej katedry. Relikwie gwoździa Krzyża Pańskiego otrzymał król Władysław Jagiełło od papieża Marcina V. Był to dowód wdzięczności papieża za to, że Litwa przyjęła chrzest bez rozlewu krwi.

Relikwia zostanie wyniesiona w katedrze na Wawelu w Wielki Piątek o godzinie 15. Wtedy rozpocznie się nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i adoracja relikwii Gwoździa z Krzyża Pańskiego.

W Wielkim Tygodniu w katedrze na Wawelu wierni będą mogli uczestniczyć w liturgii Triduum Paschalnego. Nabożeństwom przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Uroczystości rozpoczną się w Wielki Czwartek o godzinie 18 Mszą Wieczerzy Pańskiej, podczas której odbędzie się obrzęd umywania nóg. Tradycyjnie podczas liturgii figura Jezusa zostanie przeniesiony do Ciemnicy w kaplicy Mariackiej, gdzie wierni będą mogli ją adorować.

W Wielki Piątek o godzinie 18 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej wraz z adoracją Chrystusa Ukrzyżowanego i obrzędem przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu w kaplicy królowej Zofii.

Z kolei w Wielką Sobotę o godzinie 20 odbędzie się Liturgia Wigilii Paschalnej, a około godz. 22:30 rozpocznie się procesja rezurekcyjna.

W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godzinie 10 abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczyć uroczystej eucharystii, podczas której udzieli błogosławieństwa pasterskiego mieszkańcom archidiecezji krakowskiej. W tym dniu o godzinie 14:30 odbędą się nieszpory.

KAI

MWł

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-04-10) | http://www.pch24.pl/relikwie-gwozdzia-z-krzyza-panskiego-juz-w-wielki-piatek-zostana-wystawione-w-katedrze-na-wawelu,50824,i.html

Skip to content