Aktualizacja strony została wstrzymana

MSZ zamknęło do odwołania wszystkie polskie konsulaty na Ukrainie

Przerwanie pracy konsulatów ma związek z dzisiejszym ostrzelaniem z granatnika konsulatu w Łucku.

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w związku z ostrzelaniem polskiego konsulatu w Łucku, Ambasada RP w Kijowie złożyła notę protestacyjną w MSZ Ukrainy. Do MSZ został wezwany także ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Jak czytamy w komunikacie MSZ,

podczas rozmowy wiceminister Dziedziczak wyraził głębokie zaniepokojenie i oburzenie faktem ostrzału Konsulatu Generalnego RP w Łucku. Sekretarz stanu stanowczo zażądał od strony ukraińskiej zdecydowanych i natychmiastowych działań mających na celu wykrycie i ukaranie sprawców, a także zapewnienie efektywnej, całodobowej ochrony polskich przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych akredytowanych na terenie Ukrainy. Strona polska podkreśliła, że zgodnie z zapisami Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych, państwo przyjmujące jest zobowiązane do zastosowania wszelkich odpowiednich środków dla zapobiegania jakimkolwiek zamachom na urzędników konsularnych, jak i miejsce ich urzędowania.

Minister Dziedziczak poinformował także ambasadora Ukrainy, że do czasu spełnienia powyższych oczekiwań, wszystkie polskie urzędy konsularne na Ukrainie pozostaną zamknięte. Pomimo zamknięcia konsulowie będą kontynuować udzielanie niezbędnej pomocy obywatelom Polski przebywającym na Ukrainie.

Polskie urzędy konsularne na Ukrainie znajdują się w Charkowie, Łucku, Odessie, Winnicy i we Lwowie.

Incydent w Łucku został już potępiony m.in. przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę. Prezydent zaproponował stronie polskiej udział w ukraińskim śledztwie ws. zamachu.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, która prowadzi śledztwo oświadczyła, że zamach „jest na rękę tylko Federacji Rosyjskiej, jej metody działania widać z daleka”.

Media na Ukrainie informują, że ostrzał został dokonany z granatnika RPG-26. W wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał.

PRZECZYTAJ I ZOBACZ:

msz.gov.pl / ukrinform.ua / ssu.gov.ua / kresy.pl

Za: Kresy.pl (29 marca 2017)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

franciszekk:
Banderowcy zaprzeczają dokonanym zbrodniom na Polakach – ludobójstwu, zaprzeczać będą nieustannie niszczeniu i bezczeszczeniu polskich symboli! To proste jak przysłowiowy drut!

 


 

Ukraina: „nieznani sprawcy” ostrzelali polski konsulat w Łucku

W nocy z wtorku na środę ostrzelano polski konsulat w Łucku w obwodzie wołyńskim. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Budynek został zabezpieczony przez badającą sprawę ukraińską policję.

Atak nastąpił tuż po północy, poinformowała o nim ochrona budynku. Według wstępnych informacji zamachowcy użyli granatnika lub innej broni ciężkiej. Niszczycielski pocisk uszkodził ostatnie piętro budynku konsulatu, pozostawiając około 70-centymetrowy otwór. Wybuch był tak silny, że uruchomił alarm w pobliskim banku.

Krzysztof Sawicki, konsul RP w Łucku powiedział lokalnemu portalowi volyn24.com, że był to atak terrorystyczny, a jego cel stanowiło zamordowanie osób znajdujących się w budynku.

Innego zdania jest badająca sprawę policja. Przedstawiciele organów ścigania po otoczeniu terenu konsulatu, zabezpieczeniu dowodów i wstępnych przesłuchaniach stwierdzili, że „celem napastnika mogło być ostrzeżenie lub prowokacja”.

Źródło: rp.pl

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-03-29)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

syriusz24
Nie rozumiem dlaczego my im w ogóle pomagamy chyba dlatego ze tata z USA nam kazał bo innego powodu nie widzę

Piotr
Dalej ukry będą prowadzić śledztwa, bez wykrycia winnych. Nastawienie do ukrów dyktowane nam zarówno, przez GW jak i GP przypomina ślepą wiarę w przyjaźn jaką należy dażyć muzułmanów wciskaną niemcom przez ich media. Jedno i drugie prowadzi do tego samego.

kw
Test na cierpliwość durnych polaczków.

@wb
'Antagonizmy’ wywołali sami Ukraińcy rozcinając polskim ciężarnym brzuchy, przybijając polskich dwulatków za języki i genitalnia do stołów, itp.!!! I tak WYRŹNĘLI 250 tys. Polaków z powodu bycia Polakami i katolikami. To było LUDOBÓJSTWO! A teraz plują Polakom w twarz promując tych morderców!

 


 

Ostrzelano polski konsulat na Wołyniu

Co na to szef MSZ Witold Waszczykowski i ambasador Jan Piekło? Znów głowa w piasek? Czy kolejne miliony euro zabierane z kieszeni polskiego podatnika będą dalej popłynąć do kieszeni oligarchów na Ukrainie?

Ks.Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Za: isakowicz.pl (29 marca 2017)

 


 

Skip to content