Katolicki Uniwersytet Lowański prześladuje za prawdę. Antyaborcyjny filozof „na dywaniku” u rektora

Aktualizacja: 2017-03-24 10:38 am

Na Katolickim Uniwersytecie Lowańskim w Belgii nie wolno mówić prawdy o tym, że aborcja jest morderstwem. Kierownictwo uczelni prowadzi postępowanie dyscyplinarne przeciwko doktorowi filozofii, który zajmował się kwestią zabijania nienarodzonych z perspektywy „filozoficznej, a nie teologicznej”.

Katolicki Uniwersytet w Leuven to najstarsza i największa uczelnia Belgii. Placówka „katolicka” jest tylko nominalnie, gdyż już kilka lat temu podjęto starania o usunięcie tego członu jej nazwy. W roku 2011 zdecydowano wprawdzie o pozostawieniu nazwy bez zmian, ale uczelnia występuje publicznie niemal wyłącznie jako KU Leuven – słowo „katolicki” nie musi więc nikogo „razić”.

A uniwersytet ten katolicki z pewnością nie jest. Teraz rektorat odciął się od wykładowcy, którego uznano za byt przyjaznego życiu nienarodzonych. Doktor filozofii Stephane Mercier skrytykował w przygotowanym przez siebie tekście zabijanie dzieci w łonach matek, a władze wydały specjalny komunikat. Przekonują w nim, że aborcja jest „zakorzeniona w belgijskim prawie”, a stanowisko Merciera stoi „w sprzeczności z wartościami uczelni”. Według rektoratu „jest rzeczą nieakceptowalną przedstawiać w ramach nauczania poglądy, które tym wartościom przeczą”.

Filozof tymczasem wskazywał swoim studentom, że aborcja jest „mordem na niewinnym człowieku” – i to mordem „szczególnie odrażającym, bo dokonywanym na istocie bezbronnej”.

Po krytyce ze strony środowisk feministycznych docent został zaproszony przez władze uniwersytetu „na dywanik” i zakomunikowano mu, że wszczęto przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne. Belgijskie media francuskojęzyczne opisując sprawę mówią o „szoku”, jaki wywołało wśród wielu studentów i pracowników uczelni stanowisko zaprezentowane przez filozofa.

Źródło: Katholisches.info

Pach

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=94688 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]