“Die Welt” o polskiej “histerii” historycznej

Aktualizacja: 2009-05-24 10:40 am
O “nowym napadzie histerii historycznej” pisze niemiecki dziennik “Die Welt” komentując reakcję części mediów i polityków w Polsce na artykuł tygodnika “Der Spiegel” na temat pomocników w Holokauście.

“Tygodnik jeszcze raz zebrał to, co można było przeczytać wiele razy w książkach i wystarczająco często w gazetach: że francuscy burmistrze, rumuńscy i włoscy żołnierze, ukraińscy jak i łotewscy żandarmi oraz polscy chłopi brali udział w »zbrodni«, mówiąc wprost, w Holokauście” – ocenia “Welt” w swym internetowym wydaniu.

“Od kiedy w Polsce – jeszcze w czasach przed Kaczyńskimi – częścią racji stanu stało się wysyłanie do redakcji zagranicznych mediów listów protestacyjnych w przypadkach użycia nieostrożnych sformułowań (“jak polskie obozy śmierci”), podejrzane fakty tego rodzaju regularnie prowadzą do ostrych reakcji” – dodaje dziennik.

Zaznacza jednak, że w tej dyskusji pojawiły się również stonowane wypowiedzi, w tym ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego oraz byłego szefa dyplomacji Adama Rotfelda.

Już w piątek dziennik “Frankfurter Allgemeine Zeitung” informował, że rzecznik MSZ Piotr Paszkowski zapowiedział w czwartek, iż ministerstwo przygotowuje “list protestacyjny” do redakcji “Spiegla”.

“Komentując artykuł minister Sikorski najpierw wymijająco wskazał na wolność prasy. Zapowiadając list protestacyjny ministerstwa do redakcji »Spiegla« liberalny rząd Donalda Tuska kontynuuje zachowanie z czasów rządu Kaczyńskiego. Wówczas to prokuratura otworzyła postępowania przeciwko niemieckiemu dziennikarzowi, który w tekście satyrycznym porównał prezydenta Lecha Kaczyńskiego z kartoflem” – napisała “FAZ”.


Za: prawy.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=9468 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]