Aktualizacja strony została wstrzymana

Papież zatwierdza dekret o cudzie: ku kanonizacji dzieci z Fatimy

Już wkrótce będzie można zaliczyć w poczet świętych Franciszka i Hiacyntę Marto, dwoje portugalskich dzieci zmarłych w 11. i 10. roku życia w latach 1919 i 1920, które przed stu laty miały w Fatimie objawienia Matki Bożej. Ojciec Święty zatwierdził dziś dekret Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o cudzie przypisywanym ich wstawiennictwu, przyjmując na audiencji jej prefekta kard. Angelo Amato. Beatyfikował je w 2000 r. Jan Paweł II.

Ponadto Papież Franciszek zaaprobował cud przypisywany wstawiennictwu bł. Anioła z Acri, XVIII-wiecznego włoskiego kapucyna. Zatwierdził też opowiedzenie się kardynałów i biskupów należących do wspomnianej dykasterii za kanonizacją dwóch grup męczenników. 30 z nich oddało życie za wiarę w XVII wieku w Brazylii, a trzech – w XVI wieku w Meksyku.

To tyle, gdy chodzi o planowane w najbliższym czasie kanonizacje. Pozostałe dekrety zatwierdzone przez Franciszka dotyczą kandydatów do beatyfikacji. Jest wśród nich kolejnych 39 męczenników hiszpańskich z 1936 r. oraz indyjska zakonnica Regina Maria Vittalil zamordowana w 1995 r. przez radykalnego hinduistę. Ostatnie trzy dekrety mówią o heroiczność cnót kapłana, siostry zakonnej i 23-letniej świeckiej Włoszki Danieli Zanetty z Ruchu Focolari, zmarłej w 1986 r.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie (23/03/2017)

KOMENTARZ BIBUŁY: Na kanonizację pastuszków fatimskich czekaliśmy 97-98 lat, a proces beatyfikacyjny trwał od 1952 do 1989 roku, lecz w praktyce do dzisiaj, czyli prawie 100 lat. Porównajmy to teraz do ekspresowej „drogi do nieba” modernistycznego papieża Jana Pawła II, kiedy to w miesiąc (!!) po śmierci rozpoczęto błyskawiczny, niedokładny, nierzetelny i niedbały proces beatyfikacyjny, zakończony pospiesznie po 6 latach, w 2011 roku. Jeszcze szybciej przebiegał proces kanonizacyjny, trwający… nie wiadomo ile, bo niemal bez żadnych dodatkowych prac badawczych i weryfikacyjnych uznano w 2014 roku pewien medyczny przypadek za cud gwarantujący świętość i wstwiennictwo zmarłego papieża, którym to cudem przypieczętowano kanonizację. Rekordy posoborowia.

 


 

Skip to content