Abp Ganswein zapewnia: Benedykt XVI ma się dobrze. Zachowuje całkowitą jasność umysłu

„Benedykt XVI ma się dobrze” – mówi abp Georg Ganswein, prefekt Domu Papieskiego i zarazem prywatny sekretarz papieża seniora w rozmowie z Radiem Watykańskim. 16 kwietnia br. papież Joseph Ratzinger będzie obchodził 90. rocznicę urodzin.

„Ojciec Benedykt zachowuje całkowitą jasność umysłu. Bierze udział we wszystkim, czyta, modli się, słucha muzyki, przyjmuje gości. Każdego dnia udaje się na krótki spacer z różańcem, a więc robi to wszystko, co robił od początku czasu gdy jest papieżem seniorem” – zapewnia abp Georg Ganswein.

Pytany co zazwyczaj czyta Benedykt XVI hierarcha podkreśla, że pozostaje przy teologii ale nie tylko. „Co teraz konkretnie czyta, tego oczywiście nie zdradzę, ale jego zainteresowania są bardzo szerokie. Każdego dnia poświęca się lekturze watykańskiego dziennika L`Osservatore Romano. Gdy z Niemiec przyjeżdża jego brat, wtedy oglądają niemieckie wiadomości. A jeśli go nie ma, to papież senior ogląda informacje po włosku oraz czyta prasę aby być poinformowanym i wiedzieć, co się dzieje na świecie” – mówi prefekt Domu Papieskiego.

Na każdą niedzielę dla swojego najbliższego otoczenia, sekretarza i czterech członkiń stowarzyszenia „Memores Domini:, które wcześniej pracowały w Pałacu Apostolskim Benedykt XVI przygotowuje kazanie. Papież mówi z głowy, swobodnie wspomagając się specjalnym zeszytem do kazań, w którym sporządza notatki. „Staramy się wszystko zachować co powie w pamięci” – mówił prywatny sekretarz papieża seniora.

Źródło: KAI

WMa

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-03-20) | http://www.pch24.pl/abp-ganswein-zapewnia--benedykt-xvi-ma-sie-dobrze--zachowuje-calkowita-jasnosc-umyslu,50281,i.html

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content