Kolejny element chrystianofobii? Polska firma usunęła krzyż ze zdjęcia świątyni

Aktualizacja: 2017-03-17 10:32 am

Wszystko wskazuje na to, że chrystianofobia i polityczna poprawność dotarły nawet do branży spożywczej. Jak ujawniają internauci, na opakowaniach greckiego jogurtu produkowanego pod różnymi markami, usunięto symbol krzyża, który w rzeczywistości stanowi element greckiej świątyni, będącej ilustracją na opakowaniach jogurtów. Co ciekawe, sprawa dotyczy także produktów wytwarzanych w jednej z polskich mleczarni.

Trudno było się spodziewać, że polityczna poprawność jest na tyle ekspansywna, że zmusi producentów produktów mlecznych do cenzurowania wizerunku greckiej świątyni, która w rzeczywistości jest zwieńczona krzyżem. Obraz ten zamieszczono jako ilustrację na opakowaniach jogurtów typu greckiego, sprzedawanych na zachodzie Europy. Dostrzegł to jeden z internautów publikujący zdjęcie przedstawiające 4 przykłady produktów, na których ocenzurowano symbol krzyża.

Niestety, jak zauważył inny użytkownik internetu, problem pojawił się również w przypadku jogurtu produkowanego w jednej z polskich mleczarni. Na jego opakowaniu także widnieje krajobraz przedstawiający greckie świątynie w miejscowości Oia i występuje w podobnej jak w krajach zachodnich, ocenzurowanej wersji.

OSM w Łowiczu, producent jogurtu, na którego opakowaniu usunięto symbol krzyża opublikował specjalne oświadczenie, w którym tłumaczy powody usunięcia symbolu chrześcijaństwa. Jednocześnie dodaje, że celem tego działania nie była chęć urażenia uczuć religijnych konsumentów.

„W związku z licznymi wypowiedziami oraz docierającymi do nas informacjami na temat naszego produktu – Jogurtu greckiego Light bez laktozy 250 g. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu zapewnia, że nie działa intencjonalnie w celu urażania uczuć wyznawców jakiejkolwiek religii lub jakiejkolwiek grupy społecznej” – czytamy w oświadczeniu. Jak dodają producenci jogurtu, „opakowania zużytych produktów spożywczych trafiają do koszy, dlatego umieszczanie na nich wszelkiego rodzaju symboli religijnych oraz symboli kultu, zostało przez nas uznane jako wysoce niestosowne”.

Ocenzurowana wersja jogurtów, fot. twitter.com/NMP_Mycroft

Warto dodać, że to nie pierwszy akt celowego usuwania symbolu krzyża. Do podobnej sytuacji doszło w Hiszpanii, gdzie władze popularnego klubu sportowego Real Madryt zobowiązały się do usunięcia krzyża z herbu drużyny. Do pierwszego tego typu aktu doszło w 2014 roku. Krzyż zniknął z herbu Realu Madryt umieszczonego na karcie kredytowej, zaprezentowanej przez National Bank of Abu Dhabi, która jednocześnie jest kartą kibica madryckiego klubu. To efekt umowy zawartej między arabskim bankiem a klubem.

Real Madryt doczekał się także ocenzurowania herbu z symbolu krzyża również na początku bieżącego roku. Wówczas, na podstawie umowy z krajami Bliskiego Wschodu, w części tych państw klubowe pamiątki hiszpańskiego klubu piłkarskiego będą dystrybuowane bez widocznego krzyża. Khaled Al-Mheiri, wiceprezes Marki – producenta odzieży – poinformował, że krzyż zostanie usunięty ze względu na aspekty kulturowe. „Musimy uwzględnić to, że w tym rejonie widoczny na produktach krzyż jest kwestią wrażliwą” – mówił Al-Mheiri.

Przedstawiciel Marki ocenił, że w czasie pięciu lat, przez które będzie obowiązywać umowa, jego firma zarobi około 55 milionów dolarów. Nie podano, ile pieniędzy będzie otrzymywać klub. Krzyż zniknie z klubowych koszulek typu polo oraz czapek. Umowa nie obejmuje replik strojów meczowych.

Źródło: Twitter, gość.pl, PCh24.pl

WMa

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=94551 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]