Dialog brukselski. Szydło: Mamy zasady. Hollande: A my fundusze strukturalne

Aktualizacja: 2017-03-10 3:19 pm

Odmowa przyjęcia wniosków szczytu Unii Europejskiej przez premier Beatą Szydło spotkało się z mało zawoalowaną groźbą prezydenta Francji.

Podczas szczytu przywódców państw Unii odnowiono mandat przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, pomimo polskiego sprzeciwu. Z powodu odmówienia przez Polskę poparcia wniosku uchwalono konkluzje przewodniczącego Rady Europejskiej, które poparło 27 państw.

Beata Szydło zaznaczała jeszcze jeszcze przed końcem brukselskiego szczytu, że uważe nieprzyjęcie wniosków przez wszystkie państwa UE doprowadzi do nieważoności szczytu. Innego zdania są unijni dyplomci, którzy przekonująm że takie działania nie mają znaczenia z punktu widzenia legalności wyboru Tuska, gdyż decyzja w tej sprawie jest podejmowana przez przywódców większością kwalifikowaną. Ich zdaniem wnioski to jedynie wytyczna polityczna, a nie akt prawny sam w sobie.

Pomimo to na zakończenie szczytu Szydło stwierdziła, że nie poprze wniosków. Miał jej odpowiedzieć premier Belgii Charles Michael, który miał nazwać przenoszenie sporów wewnętrznych na forum UE dziecinnym podejściem. Szydło w odpowiedzi stwierdziła, że odwołuje się do podstawowych zasad, które powinny obwiązywać w UE. do dyskusji włączył się prezydent Francji Francois Hollande, który – według relacji dyplomatów – miał wypowiedzieć słowa: wy macie zasady, my mamy fundusze strukturalne.

Nieprzyjęcie wniosków skrytykowali również kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premier Luksemburga Xavier Bettel.

kresy.pl / radiomaryja.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=94408 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]