Znów manipulują przy ludzkich embrionach. Do czego zdolni są zwolennicy produkcji ludzi z probówki?

Badacze z chińskiego Guangzhou Medical University eksperymentują na ludzkich embrionach. Celem jest korygowanie wadliwych genów. Do tej pory naukowcy wykorzystywali embriony niezdolne do życia. Teraz poszli o krok dalej i sięgnęli po komórki jajowe odrzucone w procedurze in-vitro, które na potrzeby eksperymentu zapłodniono materiałem pochodzącym od mężczyzn cierpiących na choroby dziedziczne.

Chińscy naukowcy korzystają z techniki edycji genów CRISPR. Ich celem jest opanowanie techniko korekcji wadliwych genów. Do badań służą im ludzkie embriony. Wyniki badań opublikowano na łamach pisma „Molecular Genetics and Genomics”. „Do tej pory publikowano prace, w których badania prowadzono na niezdolnych do życia embrionach, na przykład powstałych z komórki jajowej zapłodnionej przez dwa plemniki. Uznawano takie eksperymenty za bardziej dopuszczalne ze względów etycznych. Tym razem badania dotyczyły zarodków potencjalnie zdolnych do życia” – podał rmf24.pl.

Naukowcy zdecydowali się na taki krok, bo manipulacje na zarodkach niezdolnych do życia miały niską skuteczność. Teraz sięgnęli po embriony, które powstały w wyniku sztucznego zapłodnienia niedojrzałych komórek jajowych, odrzuconych w procedurze in-vitro. „Jajeczka te po doprowadzeniu do dojrzałości zapłodniono plemnikami mężczyzn cierpiących na dziedziczne choroby” – podkreślił portal.

Chińczycy użyli sześć ludzkich embrionów i próbowali naprawiać wadliwe geny – z różną skutecznością. W kilku przypadkach naukowcom udało się całkowicie usunąć wadę genetyczną lub częściowo ją naprawić. Innym razem metoda w ogóle nie zadziałała, a nawet  wywołała inną mutację. W badaniach w Guangzhou Medical University metoda okazała się skuteczna tylko w jednym na sześć przypadków.

Naukowcy przewidują, że kolejnym krokiem – mającym na celu „zabezpieczenie embrionu” przed korektą genu tylko w części komórek – będzie manipulowanie genami komórki jajowej lub plemnika przed procedurą in vitro. Takie eksperymenty prawdopodobnie rozpoczną się w ciągu kilku lat.

Z wytycznych US National Academy of Sciences wynika, że „procedura edycji genów w przypadku komórek rozrodczych, czy embrionów powinna być podejmowana tylko w przypadku braku rozsądnej alternatywy”. To oznacza, że „edycja embrionów byłaby podejmowana tylko wtedy, gdy oboje rodzice mają wadliwy gen i żadne ich dziecko nie ma szans urodzić się zdrowe”.

Źródło: rmf24.pl

MA

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-03-10) | http://www.pch24.pl/znow-manipuluja-przy-ludzkich-embrionach--do-czego-zdolni-sa-zwolennicy-produkcji-ludzi-z-probowki-,50049,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content