Kościół w Ottawie potwierdza Magisterium: Komunia Święta dla rozwodników, jeśli żyją w czystości

Aktualizacja: 2017-03-9 10:16 am

Archidiecezja Ottawy podkreśla niezmienność nauczania Kościoła. Wyklucza stanowczo niezgodne z Magisterium nowinkarstwo, podkreślając konieczność życia w czystości w przypadku niesakramentalnego związku między mężczyzną a kobietą, którzy wcześniej zawarli małżeństwo z inną osobą.

Rozwodnicy w nowych związkach, którzy nie żyją w czystości, nie mogą przystępować do Komunii Świętej. Ta zasada nie uległa żadnej zmianie, a pogłoski, jakoby na gruncie Amoris laetitia możliwe były zmiany, są błędem. Takie stanowisko zajęła archidiecezja Ottawy.

Jej arcybiskup Terrence Prendergast przypomniał, że „nauczanie Kościoła o sakramencie małżeństwa i Eucharystii jest niezmienne”. Na stronie archidiecezji opublikował w lutym wytyczne wydane we wrześniu roku 2016 przez biskupów kanadyjskich prowincji Alberty i Terytoriów Północno-wschodnich, odczytujące Amoris laetitia zgodnie z Magisterium wyrażonym choćby w Familiaris Consortio Jana Pawła II.

Hierarchowie podkreślają, że katolik pozostający w grzechu ciężkim takim, jak cudzołóstwo, nie może przystępować do Stołu Pańskiego, bo zgodnie ze słowami św. Pawła „spożywałby własne potępienie”. Wskazują, że rozwiązaniem dla rozwodników w nowych związkach sądzących, że ich sakramentalne małżeństwo jest nieważne, jest skierowanie swojej sprawy do odpowiedniego trybunału kościelnego, gdzie będzie można to stwierdzić.

Biskupi zaznaczają, że ksiądz rzeczywiście musi  towarzyszyć żyjącym w związku niesakramentalnym. Jednak jego zadaniem jest przede wszystkim sprawienie, że osoby te zrozumieją swoją prawdziwą sytuację, dostrzegając, że współczesna kultura proponuje rozwiązania zupełnie inne od wymagań stawianych przez Jezusa Chrystusa i Jego Kościół.

Jeżeli kościelny trybunał stwierdzi, że sakramentalne małżeństwo danego rozwodnika zostało zawarte ważnie, to w przypadku niemożności rozwiązania nowego związku choćby z względu na dzieci, rozwodnik zostaje wezwany do życia w czystości, tak, jak nakazuje Familiaris Consortio.

Arcybiskup Ottawy w krótkiej przedmowie do dokumentów deklaruje poparcie dla tego stanowiska.

Źródło: catholicottawa.ca

Pach

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=94353 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]