Aktualizacja strony została wstrzymana

Kościół w Ottawie potwierdza Magisterium: Komunia Święta dla rozwodników, jeśli żyją w czystości

Archidiecezja Ottawy podkreśla niezmienność nauczania Kościoła. Wyklucza stanowczo niezgodne z Magisterium nowinkarstwo, podkreślając konieczność życia w czystości w przypadku niesakramentalnego związku między mężczyzną a kobietą, którzy wcześniej zawarli małżeństwo z inną osobą.

Rozwodnicy w nowych związkach, którzy nie żyją w czystości, nie mogą przystępować do Komunii Świętej. Ta zasada nie uległa żadnej zmianie, a pogłoski, jakoby na gruncie Amoris laetitia możliwe były zmiany, są błędem. Takie stanowisko zajęła archidiecezja Ottawy.

Jej arcybiskup Terrence Prendergast przypomniał, że „nauczanie Kościoła o sakramencie małżeństwa i Eucharystii jest niezmienne”. Na stronie archidiecezji opublikował w lutym wytyczne wydane we wrześniu roku 2016 przez biskupów kanadyjskich prowincji Alberty i Terytoriów Północno-wschodnich, odczytujące Amoris laetitia zgodnie z Magisterium wyrażonym choćby w Familiaris Consortio Jana Pawła II.

Hierarchowie podkreślają, że katolik pozostający w grzechu ciężkim takim, jak cudzołóstwo, nie może przystępować do Stołu Pańskiego, bo zgodnie ze słowami św. Pawła „spożywałby własne potępienie”. Wskazują, że rozwiązaniem dla rozwodników w nowych związkach sądzących, że ich sakramentalne małżeństwo jest nieważne, jest skierowanie swojej sprawy do odpowiedniego trybunału kościelnego, gdzie będzie można to stwierdzić.

Biskupi zaznaczają, że ksiądz rzeczywiście musi  towarzyszyć żyjącym w związku niesakramentalnym. Jednak jego zadaniem jest przede wszystkim sprawienie, że osoby te zrozumieją swoją prawdziwą sytuację, dostrzegając, że współczesna kultura proponuje rozwiązania zupełnie inne od wymagań stawianych przez Jezusa Chrystusa i Jego Kościół.

Jeżeli kościelny trybunał stwierdzi, że sakramentalne małżeństwo danego rozwodnika zostało zawarte ważnie, to w przypadku niemożności rozwiązania nowego związku choćby z względu na dzieci, rozwodnik zostaje wezwany do życia w czystości, tak, jak nakazuje Familiaris Consortio.

Arcybiskup Ottawy w krótkiej przedmowie do dokumentów deklaruje poparcie dla tego stanowiska.

Źródło: catholicottawa.ca

Pach

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-03-09) | http://www.pch24.pl/kosciol-w-ottawie-potwierdza-magisterium--komunia-swieta-dla-rozwodnikow--jesli-zyja-w-czystosci,49942,i.html

Skip to content