Aktualizacja strony została wstrzymana

Przy okazji walki ze spamem rząd zakaże rozsyłania e-maili o charakterze religijnym

Ministerstwo infrastruktury przygotowuje zmiany w prawie telekomunikacyjnym, które mają ograniczyć proceder rozsyłania spamu. Przy okazji, zakazane ma być także rozsyłanie przekazów o charakterze niekomercyjnym, w tym także religijnym.

Projekt przewiduje, że powstanie specjalna komórka, tzw. spam-box, do której będzie można zgłaszać przypadki spamu – informuje „Rzeczpospolita”. Z danych firmy Panda Security wynika, że spam to ok. 90 procent e-maili, które trafiają do naszych skrzynek. Są to przede wszystkim reklamy leków i sterydów oraz środków na potencję.

Proponowane zmiany w polskim prawie przewidują kary finansowe za rozsyłanie niezamówionych e-maili lub esemesów. Minimalna kara za udział w tym procederze ma wynieść 100 zł. W drastycznych przypadkach rozsyłający i zarabiający na tym zapłacą jednak znacznie więcej, bo nawet 100 tys. zł. Sankcje będą stosowane nie tylko wobec firm – zapłacić mogą także zwykli obywatele, którzy nieświadomie zostali spamerami – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Karami administracyjnymi zagrożone będzie także rozsyłanie przekazów o charakterze niekomercyjnym, np. religijnym lub politycznym – mówi adwokat Xawery Konarski, wspólnik w kancelarii Traple Konarski Podrecki. Według „Rz”, może to oznaczać spore ograniczenie w prowadzeniu kampanii wyborczych w Internecie.

Dotychczas, oprócz odpowiedzialności cywilnej, za spam groziła grzywna do 5 tys. zł. Nowe przepisy mogą wejść w życie w przyszłym roku – informuje „Rz”.

Źródło: „Rzeczpospolita”

Za: PiotrSkarga.pl
„Polska: przy okazji walki ze spamem rząd zakaże rozsyłania e-maili o charakterze religijnym”


Skip to content