Kanada: usunięto krzyż ze szpitala Najświętszego Sakramentu

Mimo protestów personelu oraz pacjentów administracja Szpitala Najświętszego Sakramentu w Québecu usunęła krzyż, który wisiał tam od chwili otwarcia placówki w 1927 r.

Rzecznik prasowy szpitala, Pascale Saint -Pierre, potwierdził, że krzyż na pewno nie powróci do szpitala.

Dyrekcja twierdzi, że podejmując decyzję o usunięciu krzyża posiłkowała się decyzją Sądu Najwyższego Kanady, który zakazał aktów wiary w przestrzeni publicznej nie zezwalając tradycyjną modlitwę, jaka była odmawiana przed posiedzeniami rady miejskiej w Saguenay.

Rozczarowania antykatolickim zachowaniem administracji szpitala nie ukrywał biskup sufragan Québecu, Marc Pelchat. – Ta instytucja jest dziedzictwem naszej historii religijnej, w dodatku szpital jest pod wezwaniem Najświętszego Sakramentu i został ufundowany przez Siostry Miłosierdzia – zadeklarował rozżalony hierarcha. Wskazał, że „prawo nie zobowiązuje placówki do pozbycia się krzyża”. Biskup zaznaczył, iż wierzy, że dyrekcja cofnie decyzję.

Duchowny  zaproponował także, by obok krucyfiksu umieścić tablicę informującą o historycznym i patrymonialnym charakterze jego symbolu.

FLC

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-02-26) | http://www.pch24.pl/kanada--usunieto-krzyz-ze-szpitala-najswietszego-sakramentu-,49744,i.html

Skip to content