Kanada: usunięto krzyż ze szpitala Najświętszego Sakramentu

Aktualizacja: 2017-02-26 9:40 pm

Mimo protestów personelu oraz pacjentów administracja Szpitala Najświętszego Sakramentu w Québecu usunęła krzyż, który wisiał tam od chwili otwarcia placówki w 1927 r.

Rzecznik prasowy szpitala, Pascale Saint -Pierre, potwierdził, że krzyż na pewno nie powróci do szpitala.

Dyrekcja twierdzi, że podejmując decyzję o usunięciu krzyża posiłkowała się decyzją Sądu Najwyższego Kanady, który zakazał aktów wiary w przestrzeni publicznej nie zezwalając tradycyjną modlitwę, jaka była odmawiana przed posiedzeniami rady miejskiej w Saguenay.

Rozczarowania antykatolickim zachowaniem administracji szpitala nie ukrywał biskup sufragan Québecu, Marc Pelchat. – Ta instytucja jest dziedzictwem naszej historii religijnej, w dodatku szpital jest pod wezwaniem Najświętszego Sakramentu i został ufundowany przez Siostry Miłosierdzia – zadeklarował rozżalony hierarcha. Wskazał, że „prawo nie zobowiązuje placówki do pozbycia się krzyża”. Biskup zaznaczył, iż wierzy, że dyrekcja cofnie decyzję.

Duchowny  zaproponował także, by obok krucyfiksu umieścić tablicę informującą o historycznym i patrymonialnym charakterze jego symbolu.

FLC

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=94058 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]