Były więzień Guantanamo otrzymał od Brytyjczyków odszkodowanie i… dokonał zamachu w Mosulu

Aktualizacja: 2017-02-24 9:45 am

Brytyjski terrorysta Państwa Islamskiego, który przeprowadził w niedzielę zamach na bazę wojskową w pobliżu Mosulu, był więźniem Guantanamo. Londyn po zwolnieniu mężczyzny z więzienia na Kubie przyznał mu odszkodowanie w wysokości miliona funtów.

Ronald Fiddler, były więzień Guantanamo znany pod pseudonimem Abu-Zakariya al-Britani, przeprowadził w minioną niedzielę samobójczy atak na siły irackie w pobliżu Mosulu. 50-letni Brytyjczyk wjechał samochodem wypełnionym ładunkami w bazę w Tal Gaysum.

Terrorysta w przeszłości znajdował się w rękach służb USA. Siły amerykańskie pojmały go w roku 2002 w Afganistanie i wysłały do ośrodka w Guantanamo. Spędził tam dwa lata.

Po powrocie do Wielkiej Brytanii, radykalny muzułmański ekstremista rozpoczął starania o przyznanie mu odszkodowania za bezprawne przetrzymywanie. Twierdził, że brytyjscy agenci wiedzieli lub współdziałali z Amerykanami dopuszczając się jego „złego traktowania” w bazie Guantanamo. Rząd w Londynie wypłacił mu milion funtów jako zadośćuczynienie za doznane szkody.

W kwietniu roku 2014 Fiddler udał się do Turcji, a stamtąd do Syrii, gdzie wstąpił do ISIS. Brytyjski rząd i policja po wypuszczeniu go z więzienia Guantanamo nie monitorowały zachowania terrorysty.

W ubiegłym roku rząd Wielkiej Brytanii poinformował, że 850 obywateli brytyjskich dołączyło do Państwa Islamskiego. Większość terrorystów zwolnionych z Guantanamo stało się jeszcze bardziej niebezpiecznych. Brutalni recydywiści prowadzą walkę w sposób niekonwencjonalny – żalili się oficerowie.

Po niedzielnym zamachu ekstremiści wydali oświadczenie chwalące „męczeństwo ich brata Abu-Zakariya al-Britani”. Tożsamość zamachowca urodzonego w Wielkiej Brytanii potwierdził jego brat Leon Jameson.

Za uwolnieniem ekstremisty z Guantanamo lobbował sekretarz spraw wewnętrznych w czasach rządów Partii Pracy, David Blunkett. Zapewniał wówczas, że „nikt, kto powróci z Guantanamo w rzeczywistości nie będzie stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa Brytyjczyków”.

Źródło: bignewsnetwork.com

AS

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=94014 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]