Aktualizacja strony została wstrzymana

Tarcza niepotrzebna i nieskuteczna

Planowana w Europie amerykańska tarcza antyrakietowa, mająca chronić przed potencjalnym atakiem rakietowym Iranu, będzie nieskuteczna wobec typu pocisków, które Teheran może wyprodukować – wynika ze wspólnej analizy amerykańskich i rosyjskich naukowców.

Ustalenia ekspertów opublikował dziś dziennik „Washington Post”.

Amerykańsko-rosyjski zespół ustalił też, że upłynie ponad pięć lat zanim Iran będzie w stanie wyprodukować zarówno głowicę nuklearną, jak i pocisk będący w stanie przenieść ją na dalekim dystansie. Poza tym gdyby Iran spróbował przeprowadzić taki atak, zakończyłoby się to jego zniszczeniem – twierdzą eksperci.

„Zagrożenie rakietowe ze strony Iranu dla Europy nie jest zatem bliskie” – napisano w analizie, opublikowanej przez niezależny ośrodek EastWest Institute. Poprzedzające ją badania trwały rok.

Raport może dodatkowo osłabić entuzjazm administracji Baracka Obamy do projektu jego poprzednika George’a W. Busha, który zakładał rozmieszczenie radaru i pocisków przechwytujących w Czechach i Polsce – podkreśla „Washington Post”.

Eksperci oceniają bowiem, że Iran jest w stanie w okresie do trzech lat wybudować prostą broń nuklearną – o ile pozbędzie się inspektorów ONZ i dostosuje swoje zakłady przetwarzania uranu. Pięciu lat potrzeba z kolei na wybudowanie głowicy odpowiedniej do irańskich pocisków. Co najmniej sześć do ośmiu lat potrwa też produkcja pocisku, który byłby w stanie sięgnąć Europy Południowej. Źeby zagrozić Stanom Zjednoczonym, Iran będzie potrzebował albo nielegalnej pomocy innego państwa, albo skoordynowanych i niedających się ukryć, trwających ok. 10 lat, badań i prac.

Co więcej, gdyby Iran wybudował jednak pocisk zdolny do przenoszenia głowicy nuklearnej, który sięgnąłby Europy, to rakiety przechwytujące mogłyby okazać się nieskuteczne, a sama tarcza bezcelowa – pisze „Washington Post”, powołując się na raport.

rp.p


Za: nacjonalista.pl


Skip to content