Aktualizacja strony została wstrzymana

Wiele ogólników, niewiele konkretów. Rząd przyjął nowe regulacje w ustawie transplantacyjnej

Polski rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy transplantacyjnej. Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo biorców oraz dawców tkanek i komórek.

Najważniejsze założenie nowych przepisów stanowią „regulacje umożliwiające śledzenie drogi przeznaczonych do przeszczepu tkanek od dawcy do biorcy”. Umożliwią to m.in. nowe regulacje dotyczące zasad monitorowania w łańcuchu dystrybucji w państwach unijnych.

Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu „nowe regulacje wynikają z wdrożenia do polskiego prawa unijnych przepisów dotyczących niektórych wymagań technicznych odnoszących się do kodowania tkanek i komórek ludzkich oraz procedur weryfikacji równorzędnych norm jakości i bezpieczeństwa przywożonych tkanek i komórek”. Ponadto zostaną odpowiednio zdefiniowane niektóre pojęcia, m.in.: „przeszczepianie” jako „proces mający na celu przywrócenie niektórych funkcji ludzkiego ciała przez przeniesienie komórki, tkanki lub narządu od dawcy do ciała biorcy” oraz „zastosowanie u ludzi” jako „zastosowanie tkanek lub komórek na ciele lub w organizmie biorcy oraz zastosowanie pozaustrojowe tkanek lub komórek”.

Nowe regulacje wprowadzą również nowe pojęcia jak „jednorazowy przewóz” czy „nagły przypadek”. Pozwolą one na określenie warunków dostarczenia komórek, tkanek i narządów z państw UE i tzw. państw trzecich (spoza UE) do biorców w Polsce.

Nowe przepisy wejdą w życie 29 kwietnia bieżącego roku. Miejmy nadzieję, że nie spowodują one w Polsce „nadużyć” obserwowanych w krajach UE, gdzie obowiązują podobne reguacje.

źródło: gazetaprawna.pl

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-02-22) | http://www.pch24.pl/wiele-ogolnikow–niewiele-konkretow–rzad-przyjal-nowe-regulacje-w-ustawie-transplantacyjnej,49630,i.html