Wiele ogólników, niewiele konkretów. Rząd przyjął nowe regulacje w ustawie transplantacyjnej

Aktualizacja: 2017-02-22 12:57 pm

Polski rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy transplantacyjnej. Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo biorców oraz dawców tkanek i komórek.

Najważniejsze założenie nowych przepisów stanowią „regulacje umożliwiające śledzenie drogi przeznaczonych do przeszczepu tkanek od dawcy do biorcy”. Umożliwią to m.in. nowe regulacje dotyczące zasad monitorowania w łańcuchu dystrybucji w państwach unijnych.

Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu „nowe regulacje wynikają z wdrożenia do polskiego prawa unijnych przepisów dotyczących niektórych wymagań technicznych odnoszących się do kodowania tkanek i komórek ludzkich oraz procedur weryfikacji równorzędnych norm jakości i bezpieczeństwa przywożonych tkanek i komórek”. Ponadto zostaną odpowiednio zdefiniowane niektóre pojęcia, m.in.: „przeszczepianie” jako „proces mający na celu przywrócenie niektórych funkcji ludzkiego ciała przez przeniesienie komórki, tkanki lub narządu od dawcy do ciała biorcy” oraz „zastosowanie u ludzi” jako „zastosowanie tkanek lub komórek na ciele lub w organizmie biorcy oraz zastosowanie pozaustrojowe tkanek lub komórek”.

Nowe regulacje wprowadzą również nowe pojęcia jak „jednorazowy przewóz” czy „nagły przypadek”. Pozwolą one na określenie warunków dostarczenia komórek, tkanek i narządów z państw UE i tzw. państw trzecich (spoza UE) do biorców w Polsce.

Nowe przepisy wejdą w życie 29 kwietnia bieżącego roku. Miejmy nadzieję, że nie spowodują one w Polsce „nadużyć” obserwowanych w krajach UE, gdzie obowiązują podobne reguacje.

źródło: gazetaprawna.pl

TK

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=93958 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]