Spektakl „Klątwa” ma znamiona bluźnierstwa. Episkopat wzywa do modlitwy wynagradzającej

Aktualizacja: 2017-02-22 12:32 pm

Zaprezentowany na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie spektakl „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljića ma znamiona bluźnierstwa – ocenił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, wzywając do modlitwy wynagradzającej za bluźnierstwo. Sprawą pseudosztuki – po złożonych doniesieniach – będzie musiała się zająć prokuratura.

Bluźnierczy i szydzący z katolików spektakl „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljića, wystawiono w Teatrze Powszechnym w Warszawie. W ocenie Episkopatu, ma on znamiona bluźnierstwa. „Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością. Oprócz symboli religijnych znieważa się osobę św. Jana Pawła II, co jest to szczególnie bolesne dla Polaków. Ponadto nie może być przyzwolenia na nawoływanie do nienawiści i deprecjonowania ludzkiego życia. Podobnie nie można się zgodzić na znieważanie flag państwowych, w tym przypadku flagi Państwa Watykańskiego” – zaznaczył w komunikacie ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Jak dodał, odpowiedzią na spektakl „Klątwa”, który „wypacza pojęcie sztuki i piękna, niech będzie modlitwa wynagradzająca za bluźnierstwo oraz promocja wartości m.in. w środkach społecznego przekazu w myśl słów: Zło dobrem zwyciężaj!”.

Sprawą treści prezentowanych w „Klątwie” zainteresowana została także prokuratura. Doniesienie o popełnieniu przestępstwa złożyło już do Prokuratora Generalnego Stowarzyszenie „Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą”. Wniosek dotyczy naruszenia przepisów art. 255 par. 2 Kodeksu Karnego (publicznie nawoływanie do zbrodni) oraz art. 196 Kodeksu Karnego (obraza uczuć religijnych). Podobne kroki zapowiedział też poseł PiS Dominik Tarczyński. – To obrażanie uczuć religijnych(…) obrzydliwe sceny, które nie mają nic wspólnego ze sztuką i są po prostu przestępstwem – mówił Tarczyński.

Źródło: KAI

MA

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-02-22)

 


 

Publiczny Różaniec za grzech bluźnierstwa. Przyjdź przed Teatr Powszechny!

Krucjata Młodych zaprasza na publiczny Różaniec będący zadośćuczynieniem za grzech bluźnierstwa. Przyjdź w czwartek 23 lutego o godz. 18:00 przed Teatr Powszechny w Warszawie (Aleja Zamoyskiego 20), aby dołączyć do modlitwy.

Publiczny Różaniec za grzech bluźnierstwa. Przyjdź przed Teatr Powszechny!

Fot. Krucjata Młodych

„Teatr Powszechny w Warszawie wystawił pseudo-artystyczne bluźnierstwo, pt. „Klątwa”. Jako katolicy jesteśmy zobowiązani wynagrodzić Bogu za ten grzech publicznie” – przypominają organizatorzy.

„To, co dokonuje się podczas tej tzw. sztuki jest NIE DO OPISANIA. Profanuje się wizerunek Krzyża Świętego. Znieważa się wizerunek Jana Pawła II i flagę Watykanu. To jest szydzenie z Pana Boga. To jest bluźnierstwo wymierzone w wiarę katolicką” – podkreślają młodzi katolicy, przypominając słowa z Ewangelii według świętego Mateusza:

Kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie (Mt 10, 33).

Przyjdź w czwartek 23 lutego o godz. 18:00 przed Teatr Powszechny w Warszawie (Aleja Zamoyskiego 20), aby wyrazić swój sprzeciw!

luk

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-02-22)

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=93939 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]