Węgierski rząd wesprze szpitale bez aborcji. To odpowiedź na oczekiwania pacjentek

Aktualizacja: 2017-02-20 10:24 am

Ponad 100 mln zł przeznaczy węgierski rząd na uruchomienie prowadzonego przez dwa niepubliczne szpitale oddziału ginekologiczno-położniczego, w którym nie będzie wykonywana aborcja. Oddział jest odpowiedzią na oczekiwania pacjentek i ich rodzin.

Choć na Węgrzech obowiązują liberalne przepisy aborcyjne, to rząd chce wspierać inicjatywy wychodzące naprzeciw konstytucyjnym zasadom ochrony życia od poczęcia. Wyrazem tego jest przyznanie ponad 100 mln zł (7,8 mld forintów) dotacji na uruchomienie oddziału ginekologiczno-położniczego wspólnie prowadzonego przez dwa niepubliczne szpitale.

Partnerami w tej spółce jest placówka podlegająca strukturom Kościoła katolickiego oraz kalwińskiego – najliczniejszego na Węgrzech. Warunkiem uzyskania rządowego wsparcia jest zapewnienie, że na oddziale nie będą wykonywane „zabiegi” aborcji. Inwestycja ma być zakończona za dwa lata. Władze szpitali zapewniają, że taki oddział jest potrzebny i coraz śmielej mówią o tym również pacjentki i ich rodziny.

Na Węgrzech w 1951 roku wprowadzono prawo dopuszczające aborcję bez ograniczeń, które było nowelizowane. W 2011 roku upadła propozycja, by ochronę życia doprecyzować w konstytucji, a wzorem były tu rozwiązania polskie. Mimo to rząd Viktora Orbana promuje wolną od aborcji medycynę jako alternatywę dla publicznych placówek. To spotyka się ze sprzeciwem. W ocenie środowisk liberalnych klauzula sumienia, jaka funkcjonuje w węgierskim systemie prawnym, nie może obejmować całych placówek, a jedynie poszczególnych lekarzy.

Źródło: wpolityce.pl

MA

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=93916 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]