Prezydent Donald Trump odwołał kandydaturę prominentnego neokonserwatysty Elliota Abramsa na funkcję zastępcy sekretarza stanu

Aktualizacja: 2017-02-14 11:52 am

Wbrew licznym głosom poparcia, prezydent Trump nie zgodził się na piastowanie funkcji przez znanego neokonserwatystę w Departamencie Stanu

Jak pisał w ubiegłym tygodniu senator Rand Paul z Kentucky, Otwarcie drzwi dla Elliotta Abramsa będzie oznaczało otwarcie drzwi Departamentu Stanu dla neokonserwatystów. Dzięki neokonserwatynym interwencjonistom przez ostatnie 25 lat znajdujemy się w stanie nieustannej wojny. Choć prezydent Trump wielokrotnie wyrażał przekonanie, że wojna w Iraku była błędem, neokonserwatyści (wszyscy sprzeciwiali się Trumpowi w trakcie kampanii prezydenckiej) w dalszym ciągu utrzymują, że wojny w Iraku i Libii były genialnymi pomysłami. Są to ci sami ludzie, którzy uważają, że musimy wysadzić pół Bliskiego Wschodu, aby następnie go odbudować i sprawować nad nim kontrolę przez dziesięciolecia.

Abrams, który w ostrych słowach krytykował kandydaturę Donalda Trumpa, w przeszłości był urzędnikiem Departamentu Stanu za prezydentury Ronalda Reagana. Piastował również funkcję zastępcy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji George W. Busha. W 1991 roku został skazany za ukrywanie informacji przed komisją śledczą Kongresu badającą aferę Iran-Contras, jednak w 1992 roku został ułaskawiony przez prezydenta George’a Busha.

Po pojawieniu się informacji o możliwej nominacji Abramsa na prawą rękę sekretarza stanu Rexa Tillersona, wielu publicystów i zwolenników Trumpa nie kryło zdziwienia. Oprócz senatora Randa Paula, który ogłosił, że będzie głosował przeciwko nominacji Abramsa, Daniel DePetris z pisma „The National Interest” pytał: Czy neokonserwatywny, unilateralny interwencjonizm, którego rzecznikiem był Abrams w trakcie całej swojej kariery i który bezpośrednio odpowiada ze drugą wojnę w Iraku, jest tą doktryną polityki zagranicznej, którą prezydent Trump chce widzieć w Departamencie Stanu? Były asystent prezydenta Reagana, Doug Bandow, na łamach „Forbes” zauważył, że nominacja Abramsa byłaby szczególnie uderzającym odejściem od zapewnień kandydata Trumpa, że odrzuci chybioną politykę nieustannej wojny swoich poprzedników.

Z kolei konserwatywny publicysta Justin Raimondo określił krytykę Abramsa skierowaną przeciwko Trumpowi w trakcie kampanii prezydenckiej, jako krytykę globalisty, który nieustannie oponuje przeciwko polityce zagranicznej ‘America First’ Donalda Trumpa.

kresy.pl/nytimes.com/theatlantic.com/ 

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=93793 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]