Aktualizacja strony została wstrzymana

Siostra Łucja dos Santos błogosławioną? Beatyfikacja coraz bliżej

W Portugalii pomyślnie zakończono lokalną fazę procesu wynoszenia na ołtarze siostry Łucji dos Santos – jednej z trojga pastuszków, którym Matka Boża objawiła się wielokrotnie w Fatimie w 1917 roku. Uroczystość kończąca etap diecezjalny i zarazem zapowiadająca rozstrzygnięcie sprawy beatyfikacji w Watykanie odbyła się w klasztorze świętej Teresy w portugalskiej Coimbrze.

Do Stolicy Apostolskiej przekazane zostały potężne akta procesu beatyfikacyjnego – ponad 15 000 stron świadectw i dokumentów o życiu portugalskiej karmelitanki. Oficjalne zamknięcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego siostry Łucji miało miejsce w klasztorze, w którym 13 lutego 2005 r. zmarła 98-letnia siostra. W obiekcie tym, gdzie znajduje się muzeum poświęcone wizjonerce, spędziła ona większość swojego życia zakonnego.

Jak oznajmiła w poniedziałek 13 lutego 2017 r. siostra Ana Sofia z klasztoru w Coimbrze, znaczna część z przekazanego do Watykanu materiału jest związana z korespondencją siostry Łucji, prowadzoną z tysiącami ludzi z całego świata.

„Korespondencja ta zachowała się w ponad 70 walizkach. Treść żadnego ze znajdujących się tam listów nie była podawana w wątpliwość i nie stanowiła problemu dla rozwoju procesu beatyfikacyjnego w naszej diecezji” – ujawniła przedstawicielka klasztoru św. Teresy.

Portugalska diecezja, na terenie której zmarła siostra Łucja dos Santos, otworzyła proces beatyfikacyjny w roku 2008, czyli w trzy lata po śmierci wizjonerki. W czasie tego postępowania przeanalizowano 11 tys. listów napisanych przez najdłużej pozostającą przy życiu spośród trojga pastuszków oraz zebrano 61 świadectw od osób, które ją znały.

Jak wyjaśniła siostra Angela Coelho, wicepostulatorka procesu beatyfikacyjnego portugalskiej karmelitanki, diecezjalna faza przedłużyła się, ponieważ bogate zbiory dokumentacji dotyczącej siostry Łucji były skrupulatnie czytane i analizowane.

Niektóre portugalskie media spekulują, że przekazanie do Watykanu dokumentacji dotyczącej siostry Łucji może przyspieszyć jej beatyfikację, która mogłaby dojść do skutku już w tym roku i zarazem stać się elementem uświetniającym zaplanowaną na 12 i 13 maja wizytę papieża Franciszka w Fatimie. Obecny Ojciec Święty mocno sprzyja procesowi beatyfikacyjnemu – to dzięki jego decyzji, skróceniu uległ okres 5 lat przerwy od śmierci kandydata na ołtarze, stosowany przy tego typu postępowaniach.

Więcej informacji na temat beatyfikacji siostry Łucji dos Santos oraz jubileuszu 100 lat objawień Matki Bożej w Fatimie można odnaleźć w serwisie Fatima.pl.

Tom

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-02-14) | http://www.pch24.pl/siostra-lucja-dos-santos-blogoslawiona--beatyfikacja-coraz-blizej,49459,i.html

Skip to content