Buntują się, bo chcą zabijać dzieci! Nowy Jork zamierza bronić „prawa do aborcji” przed Trumpem

Aktualizacja: 2017-02-4 9:03 pm

Liberalne władze Nowego Jorku chciałyby wpisać możliwość zabijania dzieci nienarodzonych do stanowej konstytucji. Ich zdaniem „prawa” kobiet są w dobie prezydentury Donalda Trumpa zagrożone i wymagają specjalnej ochrony.

Andrew Cuomo, demokratyczny gubernator stanu Nowy Jork, chce objąć kobiety specjalną „opieką” władz. Zdaniem tego liberała należy w stanowej konstytucji zapisać prawo do zabijania dzieci nienarodzonych. – Waszyngton chce ograniczyć prawa kobiet, my chcemy ich bronić – powiedział Cuomo, który swój urząd gubernatora sprawuje od 2011 roku.

Polityk chciałby, aby w konstytucji Nowego Roku zawarto odniesienie do wyroku amerykańskiego Sądu Najwyższego z 1973 roku, który zagwarantował obywatelkom USA możliwość zabijania dzieci nienarodzonych zasadniczo do 24. tygodnia ciąży bez żadnych ograniczeń. Pozwolił też na ich zabijanie po tym terminie, jeżeli miałoby chodzić o ochronę życia lub zdrowia matki. Nowojorski gubernator uważa, że właśnie swoboda dokonywania tak zwanych późnych aborcji jest szczególnie zagrożona przez Donalda Trumpa.

Jak mówią zwolennicy aborcjonizmu, obecne, w obliczu wyroku Sądu Najwyższego niefunkcjonujące, prawo stanowe w Nowym Jorku jest nieco bardziej restrykcyjne, bo zezwala na mordowanie po 24. tygodniu wyłącznie w przypadku zagrożenia życia kobiety, ale już nie zdrowia. Ewentualna decyzja Sądu Najwyższego o niekonstytucyjności wyroku z 1973 roku oznaczałaby, że w Nowym Jorku kwestię aborcji regulowałoby właśnie prawo stanowe, a to jest zdaniem aborcjonistów niewystarczające. Takie ryzyko wymaga według demokratów podjęcia przeciwdziałań i zapewnienia, że żadna decyzja Sądu Najwyższego nie odbierze nowojorskim kobietom możliwości niemal nieskrępowanego zabijania dzieci.

Według Instytutu Guttmachera w stanie Nowy Jork dokonuje się wyjątkowo wielu aborcji. W 2014 roku wykonano tam 26,9 aborcji na 1000 kobiet, podczas gdy średnia krajowa to 14,6.

Andrew Cuomo jest jednym z popularniejszych i bardziej wpływowych polityków pośród Demokratów. Rozważali oni jego nominację na partyjnego kandydata w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich.

Pach

Źródła: Kath.net, newsweek.com

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=93577 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]