Irlandia zezwala homoseksualistom na oddawanie krwi. W jej ślady idzie Szwajcaria

Od 1 lipca szwajcarscy homoseksualiści będą mogli oddawać krew, o ile przez 12 miesięcy przed tym zachowają abstynencję seksualną. Irlandzcy sodomici mogą oddawać krew już od 17 stycznia br.

Szwajcarski urząd Medical Swissmedic zatwierdził wniosek złożony w czerwcu ub. roku przez organizację zajmującą się promowaniem krwiodawstwa – Swiss Transfusion (SRC). 

Oznacza to, że od lipca br. w Szwajcarii przestanie obowiązywać prawo z 1977 roku zakazujące homoseksualistom oddawania krwi. 

Stowarzyszenia medyczne twierdzą, że obecnie istnieją nowe narzędzia diagnostyczne umożliwiające wykrycie wirusa HIV/AIDS w ciągu kilku dni od zarażenia. Dlatego też wnioskują one za zniesieniem dożywotniego zakazu oddawania  krwi przez mężczyzn mających seks z mężczyznami (MSM).

Zgodnie z nowymi przepisami szwajcarscy mężczyźni dopuszczający  się kontaktów seksualnych z innymi mężczyznami będą mogli od 1 lipca oddawać krew pod warunkiem, że w ciągu 12 miesięcy poprzedzających oddanie krwi, wstrzymają się od aktów homoseksualnych. 

Organizacja SRC nie kryła zadowolenia z ostatniej decyzji, chociaż – jak podkreślono – jest ona „daleka od doskonałości”, ponieważ wciąż wyklucza wielu homoseksualistów z możliwości oddania krwi. – Stacje krwiodawstwa nie powinny oceniać ludzi na podstawie ich orientacji seksualnej, lecz zachowania seksualnego – uważa Rudolf Schwabe, szef SRC.

Stanowisko Szwajcarii idzie w ślad za podobnym złagodzeniem przepisów w krajach takich, jak: USA, Francja, Kanada, Wielka Brytania czy Japonia. W Szwajcarii wg statystyk prowadzonych przez amerykańską  agencję wywiadowczą CIA, w 2013 r. mieszkało ponad 20 tys. nosicieli wirusa HIV. Z powodu AIDS w Szwajcarii w 2013 r. zmarło 300 osób. Pod względem liczby nosicieli wirusa HIV/AIDS Szwajcaria plasuje się na 79 miejscu na świecie.

Zakaz dożywotniego oddawania krwi przez homoseksualistów został zniesiony w ostatnich dniach także w Irlandii. Tam również postawiono warunek przynajmniej 12-miesięcznej abstynencji seksualnej dla homoseksualistów. Dodatkowo zniesiono zakaz oddawania krwi przez osoby ze zdiagnozowanymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Mogą one oddawać krew pod warunkiem, że minął pięcioletni okres kwarantanny od zakończenia leczenia danego zakażenia.

Irlandzki Departament Zdrowia zauważył, że zmiany w polityce dotyczącej zniesienia zakazu oddawania  krwi przez homoseksualistów są wprowadzane od dwóch lat.

W kwietniu 2016 r. odbyło się międzynarodowe sympozjum, podczas którego eksperci z siedmiu krajów przekonywali, iż nie ma potrzeby „dyskryminować” homoseksualnych dawców krwi.

W Irlandii w 2014 r. żyło 8 tys. nosicieli wirusa HIV/AIDS. Z powodu zakażenia HIV/AIDS zmarło 100 osób.

Źródło: thelocal.ch., thejournal.ie., cia.gov

AS.

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-02-02) | http://www.pch24.pl/irlandia-zezwala-homoseksualistom-na-oddawanie-krwi--w-jej-slady-idzie-szwajcaria,49187,i.html

Skip to content