Władze Ukrainy nie interesują się usunięciem obraźliwych napisów na cmentarzu w Bykowni

Aktualizacja: 2017-01-31 10:08 am

Źródła dyplomatyczne dementują informację jakoby ukraińscy aktywiście oczyścili pomniki ofiar NKWD w Bykowni z obraźliwych napisów. Nie poczuwają się do tego także władze Ukrainy.

W nocy z 24 na 25 stycznia doszło do profanacji cmentarza ofiar NKWD, na którym spoczywa także 3,5 tys. polskich ofiar sowieckiej bezpieki. Na pominkach pojawiły się napisy “SS Galizien”, (nazwa złożonej z ukraińskich ochotników dywizji SS) “OUN-UPA” i “K***a”. Ukraińskie władze potępiły działania wandali, sugerując prowokację “trzeciej strony”. Jednak według rozgłośni RMF FM nie robią nic by przywrócić cmentarzowi godny wygląd. Jak podaje portal radia, powołując się na “źródła dyplomatyczne”, instytucje ukraińskie nie wyasygnowały ani hrywny na renowację nekropolii. 

“To nie jak wcześniej podawano ukraińscy aktywiści, ale polska ekipa czyści” pomniki w Bykowni, informuje RMF FM, twierdząc, że pracownicy zostali przywiezieni z Polski, przez polskie instytucje. Pozostaje to w pewnej sprzeczności z informacjami zamieszczanymi przez Korpus Cywilny pułku “Azow”, który chwalil się nagraniami swoich wolontariuszy czyszczących cmentarne pomniki. Jeśli informacje przedstawione przez rozgłośnie okażą się prawdziwe, oznaczoałoby to, że wolontaruisze “Azowa” przeprowadzili jedynie akcję pokazową dla polskiej opinii publicznej.

Za renowację cmentarza zapłaci polski rząd. Koszty mają się zamknąć w 100 tysiącach złotych – informuje RMF FM.

rmf24.pl/kresy.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=93445 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]