Aktualizacja strony została wstrzymana

Pięciu z sześciu inauguracyjnych liderów Trumpa w sprawach wiary ma silne związki z judaizmem i Izraelem

„Oto dałem go jako świadka narodom, jako ksiecia i dowódce narodów.” Izajasz 55: 4 (izraelska  Biblia).

a

Inauguracja Donalda Trumpa w piątek będzie nie tylko arcy-ważną okazją, będzie też zauważalnie religijna, z sześcioma członkami kleru wprowadzającymi  nowego prezydenta. U podstaw tego wszystkiego będzie bezprecedensowe POŁĄCZENIE  prezydenta z Izraelem i judaizmem. Kampania Trumpa była silnie związana z judaizmem, z jego żydowską córką i zięciem, Jared Kushner i Ivanką, ciągle stali u jego boku. Jego inauguracja jeszcze bardziej to ukaże.

Rabin Marvin Hier, dziekan i założyciel Centrum Szymona Wiesenthala i Muzeum Tolerancji, został wybrany aby dać błogosławieństwo po inauguracyjnej mowie Trumpa. Będzie to po raz pierwszy, od drugiej kadencji Ronalda Reagana w biurze w 1985 roku, że rabin zaoferował modlitwę podczas inauguracji prezydenckiej.

Chociaż rabin Hier jest długoletnim przyjacielem rodziców Jareda Kushnera, wybór rabina przez Trumpa jest również pośrednim daniem prztyczka w nos człowiekowi, którego on teraz zastępuje w Gabinecie Owalnym.

W swojej liście dziesięciu największych, antysemickich/anty-izraelskich incydentów w 2016 roku, wydanej dwa tygodnie temu, organizacja rabina Hiera umieściła decyzję prezydenta Baracka Obamy nie-zawetowania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 2334, jako incydent numer 1.

Ale związki żydowskie NA TYM SIĘ NIE KOŃCZĄ. Spośród sześciu religijnych przywódców, obecnych na inauguracji, pięciu z nich ma silne związki z judaizmem lub Izraelem. „Biskup” Wayne Jackson z (protestanckiej sekty-tłumacz ) Międzynarodowego  Ministerstwa Wielkiej Wiary, który udzieli błogosławieństwa na uroczystości, był na pierwszych stronach gazet we wrześniu ubiegłego roku, kiedy nałożył tallit (żydowski szal modlitewny), na ramionach Trumpa, podczas jego wizyty w czasie kampanii prezydenckiej w kościele „biskupa” Jacksona w Detroit. Oprócz szali modlitewnych, sekta Jacksona przyjęła wiele żydowskich obyczajów jako część ich kultu, w tym przestrzeganie żydowskich świąt i szabatu w sobotę. Mówi się, że „Biskup” Jackson ma prywatny zwój Tory w swoim domu.

W inauguracji ma uczestniczyć także ewangelistka, Paula White-Cain. White-Cain, która jest blisko Trumpa, pości w Jom Kipur i wykonuje inne obrzędy żydowskie, choć napotkała pewną krytykę za zauważalne sprzeniewierzenie się tym rytuałom. Gdy ona sama owinęła się w zwój Tory podczas ceremonii, wiele grup żydowskich wypowiadało  się w proteście.

Trump otrzyma również błogosławieństwo od paru innych, ważnych postaci z sekty ewangelików, takich jak pastor Franklin Graham, pastor Samuel Rodriguez, pastor Graham od Billy Grahama Stowarzyszenia Ewangelicznego,  mocno się udzielający publicznie, gorący zwolennik Izraela. Krytykował on porażkę Obamy aby zawetować anty-Izraelska rezolucje ONZ-u, mówiąc: „Izrael jest najbliższym sojusznikiem Ameryki na Bliskim Wschodzie i jedyną, prawdziwą demokracją w tym rejonie świata … Dla USA nie stać po stronie Izraela jest rzeczą haniebna.”

Pastor  Rodriguez to kolejna mocna figura pro-Izraelska.  Zasiada on w zarządzie do Krajowego Stowarzyszenia Ewangelików oraz Narodowego Kierownictwa Hiszpańskich Chrześcijan, największej Hiszpańskiej organizacji chrześcijańskiej (protestanckiej).

W 2015 roku, organizacja pastora  Rodrigueza rozpoczęła inicjatywę zwaną, Hiszpańsko-Izraelska Przywódcza Koalicja (HILC) zajmująca się wspieraniem Izraela.

Obecny arcybiskup Nowego Jorku, Jego Eminencja Kardynał Timothy Michael Dolan, będzie  również mówić podczas inauguracji. Naładowana duchowieństwem inauguracja Trumpa będzie wyraźnie kontrastować z drugą inauguracja prezydenta Obamy w 2013 roku, kiedy Myrlie Evers-Williams stał się pierwszą nie -duchowną osobą mówiącą inauguracyjny modlitwę.

[Adam Eliyahu Berkowitz]
Tłum. Renata

Źródło: https://www.breakingisraelnews.com/82347/five-trumps-six-inaugural-faith-leaders-strong-ties-judaism-israel/#zCtPL8OMWbdqxSbL.99 – [„Five of Trump’s Six Inaugural Faith Leaders Have Strong Ties to Judaism and Israel” –  Adam Eliyahu Berkowitz – January 20, 2017]

Za: wolna-polska.pl (Styczeń 25, 2017)

 


 

Skip to content