Dyskryminacja katolików w USA! Zakonnicy nie wolno uczyć w szkole – dyrekcji przeszkadza habit

Aktualizacja: 2017-01-24 11:33 am

Katolicka zakonnica znalazła zatrudnienie w amerykańskim stanie Nebraska. Okazało się jednak, że nie wolno jej nosić habitu. Dyrekcja podpiera zakaz antykatolickim prawem sprzed niemal 100 lat.

Siostra Madeleine Miller miała otrzymać pracę w szkole podstawowej w amerykańskim stanie Nebraska w miejscowości Norfolk. Zabroniono jej jednak przychodzić do szkoły w stroju zakonnym. Dyrekcja twierdzi, że jest to niezgodne z antykatolickim prawem z 1919 roku. Ustawa ta, uchwalona pod naciskiem Ku Klux Klanu, zabrania noszenia jakichkolwiek ubiorów religijnych w publicznych placówkach oświatowych, od habitów zakonnych przez jarmułki aż po burki.

Zakonnica mówiła w mediach, że gdyby zdecydowała się na przyjście do szkoły w stroju zakonnym, mogłaby otrzymać grzywnę lub trafić do aresztu.

Prawo z 1919 jest rzadko wcielane w życie. W różnym czasie na fali antykatolickich resentymentów przyjęło je 36 stanów. Nie zostało zniesione jeszcze wyłącznie w Nebrasce i Pensylwanii.

Zakonnica ostatecznie zrezygnowała z pracy w Nebrasce i zatrudniła się w szkole w sąsiednim stanie Iowa. Jak powiedziała, początkowo rozważała pozew w swojej sprawie, ostatecznie jednak zeń zrezygnowała, ufając, że prawnicy w Nebrasce i tak zlikwidują dyskryminujące katolików prawo.

Sprawą zajmuje się obecnie Stowarzyszenie Tomasza Moore’a walczące o przestrzeganie praw chrześcijan. Jego przedstawiciel Martin Cannon powiedział, że ustawa z 1919 roku jest ewidentnie sprzeczna z amerykańską konstytucją.

Źródła: kath.net, catholic.herald.uk

Pach

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=93246 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]