Aktualizacja strony została wstrzymana

Biskupi z Zachodu wezwali wiernych do sprzeciwu wobec żydowskiego osadnictwa w Palestynie

Grupa biskupów z Europy, Kanady i USA (Holy Land Coordination), którzy od 14 do 19 stycznia brali udział w spotkaniu w Jerozolimie, wystosowała odezwę do wiernych w swoich krajach, by zdecydowanie protestowali przeciwko żydowskiemu osadnictwu na terytorium palestyńskim.

„Chrześcijanie mają obowiązek przeciwstawić się budowaniu osiedli izraelskich na terytorium palestyńskim” – podkreślili we wspólnej odezwie hierarchowie. „Jako biskupi błagamy chrześcijan w naszych krajach ojczystych, by odpowiedzieli na nasze wezwanie do modlitwy, uwrażliwienia i działania” – czytamy w dokumencie pt. „Fifty years of occupation demands action” (Pięćdziesiąt lat okupacji wymaga działania).

„Ta de facto aneksja ziemi nie tylko podważa prawa Palestyńczyków w miejscach takich jak Hebron i we Wschodniej Jerozolimie, ale – jak niedawno uznała wspólnota ONZ – także zagraża pokojowi” – stwierdzili  hierarchowie.

Duchowni pisali o „okupacji” terytorium palestyńskiego przez Żydów, „segregacji społecznej” i rosnącej „polaryzacji” wśród mieszkańców Ziemi Świętej, którzy „wciąż mają nadzieję na pokój i dążą do pojednania”.

„Teraz, bardziej niż kiedykolwiek zasługują na naszą solidarność” – głosi oświadczenie, wydane 19 stycznia. Odezwę podpisało 12 biskupów przy wsparciu Rady Konferencji Biskupów Katolickich w Europie i Konferencji Episkopatów Południowoafrykańskich.

Podczas wizyty hierarchowie odwiedzili Hebron, gdzie mieszka około 800 izraelskich osadników. Po wizycie bp Oscar Cantu, przewodniczący Amerykańskiej Konferencji Biskupów Katolickich z Komitetu Międzynarodowej Sprawiedliwości i Pokoju zaangażowany w politykę międzynarodową, powiedział Catholic News Service: To staje się co raz bardziej oczywiste, że w osadnictwie nie chodzi jedynie o osiedla. To coś bardziej systematycznego; tu chodzi o infiltrację ziemi palestyńskiej i zmuszenie Palestyńczyków do wyniesienia się stąd z powodu takiego ograniczenia wolności, że po prostu nie da się tu żyć.

Trzech biskupów odwiedziło Strefę Gazy, gdzie izraelska blokada uniemożliwia dostarczenie materiałów koniecznych do odbudowy budynków zniszczonych wskutek izraelskiego ostrzału. Biskup William Nolan ze Szkocji stwierdził, że wyjeżdżali stamtąd „smutni i bezradni” w obliczu wielkiej biedy i braku podstawowych towarów.

W 2006 roku w Gazie do władzy doszli członkowie Hamasu potępionego przez Izrael, Stany Zjednoczone i Unię Europejską za terroryzm. Wobec Gazy nałożono sankcje ekonomiczne. W swoim oświadczeniu biskupi wezwali chrześcijan do udzielenia pomocy mieszkańcom Gazy, której „grozi katastrofa humanitarna” z powodu „złej woli ze wszystkich stron”. Wezwali także do prowadzenia „biernego oporu”, do którego zachęca papież, zwłaszcza teraz, w obliczu budowy muru na ziemi palestyńskiej, w tym w dolinie Cremisan.

Hierarchowie wskazali, że ogrodzenie wznoszone z serii płyt cementowych i zasieków z drutu kolczastego, skutecznie oddzieli Zachodni Brzeg i ograniczy ruch 38 proc. mieszkańców Zachodniego Brzegu.

Izrael twierdzi, że bariera znacząco przyczyni się do spadku liczby ataków terrorystycznych. Palestyńczycy uważają, że bariera to zwykła „izraelska grabież ziemi”.

Hierarchowie wezwali wiernych do zaangażowania na rzecz promowania rozwiązania dwupaństwowego dla konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Pod oświadczeniem podpisali się m.in.: biskup Declan Lang – przewodniczący Holy Land Coordination, abp Riccardo Fontana z Włoch, bp Stefan Ackermann z Niemiec oraz bp Oscar Cantu z USA.

Źródło: crucnow.com, cathoolic-ew.org.uk

AS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-01-20) | http://www.pch24.pl/biskupi-z-zachodu-wezwali-wiernych-do-sprzeciwu-wobec-zydowskiego-osadnictwa-w-palestynie,48896,i.html

Skip to content