Aktualizacja strony została wstrzymana

Profanacja pomnika Profesorów Lwowskich!

Pomnik zamordowanych Profesorów Lwowskich na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie został sprofanowany! Ktoś napisał na nim czerwoną farbą „ŚMIERĆ LACHOM!” i domalował swastykę! Oto jak teraz wygląda pamiątka po zamordowanych…

Nie wiadomo dokładnie kiedy doszło do profanacji. Wiadomo, że pomnik był już zniszczony w weekend 9 – 10 maja. Na niewielkim pomniku poświęconym pomordowanym przez hitlerowców kilkudziesięciu profesorom Uniwersytetu Lwowskiego, Politechniki i Akademii Weterynarii pojawił się namazany czerwonym sprayem napis „SMERTE LJAHAM”, a na drugiej części pomnika czerwona swastyka.

Nie ma informacji o tym kto dokonał tego haniebnego czynu. Czy był to chuligański wybryk, działalność jakiejś faszystowskiej albo nacjonalistycznej grupy, czy też może była to część bardziej zorganizowanej akcji i podobne wydarzenia będą się pojawiać często.

Polski konsulat we Lwowie zajmuje się w tej chwili badaniem sprawy i zbieraniem informacji o zdarzeniu. Nie wiadomo jeszcze jaka będzie reakcja polskich władz ani jak odniosą się do tego władze Lwowa.

40. polskich profesorów zostało aresztowanych we Lwowie w nocy z 3 na 4 lipca 1941 r. Jeszcze tej samej nocy zostali wymordowani na zboczu Kadeckiej Góry, koło ul. Wuleckiej.

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej: http://www.lwow.com.pl/ Na tej stronie znajduje się również artykuł dotyczący pomordowanych profesorów.

Za: kresy24.pl


Swastyka na pomniku polskiej inteligencji we Lwowie

Lwowski pomnik, który upamiętnia dokonany przez Niemców mord na polskiej inteligencji z Kresów, został sprofanowany. Napisano na nim cyrylicą „Śmierć Lachom” i namalowano swastykę.

Pomnik przypominał o zbrodni dokonanej na kresowej inteligancji przez gestapo i ukraiński batalion Nachtigal.

Sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa powiedział, że skieruje list w tej sprawie do jego odpowiednika na Ukrainie. – Chcemy się dowiedzieć kto za tym stoi i czy pomnik zostanie przywrócony do stanu sprzed aktu wandalizmu – powiedział Andrzej Przewoźnik. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przesłało do Konsulatu Polskiego we Lwowie prośbę o zgromadzenie informacji w tej sprawie.

Pomnik został zniszczony w nocy z wtorku na środę. To nie pierwsza sprawa, która zadrażnia stosunki polsko-ukraińskie. Niedawno w Bieszczadach postawiono pomnik na cześć żołnierzy UPA. Członków tej organizacji oskarża się o ludobójstwo na Kresach Południowo-Wschodnich II RP.

Monument przypomina o zbrodni dokonanej przez gestapo i ukraiński batalion Nachtigal, które aresztowały w nocy z 3 na 4 lipca 1941 r. kilkudziesięciu profesorów lwowskich uczelni oraz członków ich rodzin. Aresztowanych przewożono do Zakładu Wychowawczego im. Abrahamowiczów. Ogółem w nocy z 3 na 4 lipca zatrzymanych zostało 28 uczonych, ocalał jedynie prof. Franciszek Groer.

JaLu/Kresy.pl/Dz

Za: Fronda.pl


Skip to content