Prezydent Izraela o współpracy z Polską: uzgadniamy stanowisko w sprawie powstającego porządku międzynarodowego

We wtorek rozpoczęła się trzydniowa wizyta prezydenta Polski w Izraelu i Palestynie. Prezydent Andrzej Duda podkreślił podczas spotkania z prezydentem Izraela Reuven Rivlinem, iż Polska jest zainteresowana w umacnianiu relacji na wszystkich poziomach. Rivlin z kolei zaznaczył, że relacje z Polską dla Izraela mają szczególną wartość w kontekście stosunków z UE.

– Spotkania z liderami Polski są zawsze istotne – mówił Rivlin. Izraelski prezydent zaznaczył, że Duda gości po raz drugi w Izraelu w przeciągu 4 miesięcy. Był wtedy na pogrzebie dziewiątego prezydenta Izraela Szimona Peresa. Polski prezydent z kolei zaznaczył, że Żydzi mieli ogromny wkład w polską kulturę i gospodarkę na przestrzeni wieków. Przypomniał, że Peres pochodził z Polski i wielu polskich Żydów przyczyniło się do utworzenia oraz rozwoju państwa Izrael.

Andrzej Duda wspomniał także, że Polska opowiada się za trwałym rozwiązaniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego w oparciu o zasadę istnienia dwóch państw. Polska była jednym z uczestników niedzielnej konferencji w Paryżu, która miała wyrazić poparcie wspólnoty międzynarodowej dla rozwiązania sporu izraelsko-palestyńskiego w oparciu o zasadę istnienia dwóch państw. Konferencja została ostro potępiona przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który stwierdził ironicznie, że to „ostatnie tchnienie wczorajszego świata”. Członkowie koalicji Netanjahu chcą zrezygnować z rozwiązania dwu-państwowego.   

Izraelski prezydent wskazał na bardzo dobre relacje Polski z Izraelem. – Dzisiaj nie ma chyba dziedziny, w której nie byłoby wyjątkowej współpracy między tymi dwoma krajami. Obejmuje ona zwiększoną wymianę handlową i stosunki w dziedzinie nauki, kultury, sportu oraz bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że będziemy dalej pogłębiać tę współpracę jeszcze bardziej – zaznaczył Rivvlin.

Więzi między Izraelem, Unią Europejską a Polską mają podstawowe znaczenie dla naszej polityki zagranicznej. Jesteśmy nie tylko partnerami handlowymi, dzielimy wartości, wyzwania i bliskość geograficzną, co ważne – koordynujemy stanowiska w odniesieniu do powstającego porządku międzynarodowego – kontynuował izraelski przywódca.

Podczas spotkania z dziennikarzami polski przywódca mówił, że „miał bardzo dobrą rozmowę na temat współpracy polsko-izraelskiej, zarówno politycznej, jak i gospodarczej oraz militarnej”. –  Nie ukrywam, że wiążę z tą rozmową duże nadzieje na przyszłość – przyznał.  Dodał też, że zapewnił prezydenta Izraela, iż  „Polska zawsze będzie po stronie tych, którzy walczą z terroryzmem”. 

Prezydent Duda udał się m.in. na cmentarz na wzgórzu Herzla, gdzie złożył kwiaty na grobach Icchaka Rabina, Szimona  Peresa, Teodora Herzla i Jonatana Netanjahu. Był w Instytucie Yad Vashen i wręczył odznaczenie Orła Białego byłemu przewodniczącemu Knesetu oraz byłemu ambasadorowi Izraela w RP Szewachowi Weissowi.

W środę  zaplanowane jest spotkanie z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem, a w czwartek polski przywódca wygłosi przemówienie nt. relacji polsko-izraelskich oraz bezpieczeństwa międzynarodowego w Hotelu King David w Jerozolimie.

Źródło: prezydent.pl., jpost.com., i24news.tv, jewishpress.com

AS

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl ()

Skip to content