Izrael chce zapewnić żołnierzom immunitet – będą mogli strzelać bez obaw o posądzenie o morderstwo

Aktualizacja: 2017-01-17 9:34 am

Ministerstwo Obrony Izraela pracuje właśnie nad problematyczną ustawą, która ma zapewnić żołnierzom IDF specjalną ochronę.

Jeśli zostanie wprowadzona w życie, wojskowi nie będą musieli obawiać się oskarżeń o morderstwo i, mówiąc krótko, staną ponad prawem.

Ta zaskakująca informacja pojawiła się wraz z zakończeniem sprawy izraelskiego żołnierza. W marcu 2016 roku, dwóch uzbrojonych w noże Palestyńczyków napadło na wojskowych. Jeden z nich został zabity, drugi leżał ranny na ulicy i nie stwarzał już żadnego zagrożenia dla otoczenia. Medycy zajęli się rannymi żołnierzami a napastnik leżał i oczekiwał na pomoc.

W pewnym momencie, jeden z żołnierzy podszedł do niego, wycelował swoim karabinem i oddał strzał prosto w głowę. Tak się złożyło, że całe zdarzenie zostało nagrane przez jednego ze świadków. Informacja szybko obiegła cały świat. Autor nagrania otrzymuje teraz pogróżki za ujawnienie tej zbrodni.

Trudno powiedzieć czy dowiedzielibyśmy się o tym zdarzeniu, gdyby nie było świadków. Jednak niedługo potem, 19-letni sierżant Elor Azaria, który zabił rannego Palestyńczyka, został zatrzymany, zawieszony w czynnościach służbowych i rozpoczęto śledztwo. Dowództwo IDF uznało, że działania żołnierza należy postrzegać jako zbrodnię.

4 stycznia, Elor Azaria stanął przed sądem. Jak sam twierdził, zastrzelił rannego Palestyńczyka w samoobronie, ponieważ ten ruszał się i mógł stwarzać zagrożenie dla otoczenia. Politycy, w tym także premier Izraela, wzywali do jego uniewinnienia.

Lecz po 2-godzinnym procesie, zabójca dowiedział się, że dokonał rażącego naruszenia. Jego działania wskazują, że chciał dokonać zemsty i musi za to odpowiedzieć tak jak w przypadku morderstwa. Werdykt spotkał się z oburzeniem izraelskiej społeczności. Pod koniec stycznia wyznaczona zostanie dla niego kara.

W związku z powyższą sytuacją, izraelski rząd postanowił, że będzie chronił żołnierzy przed konsekwencjami działań. Nowa ustawa głosi, że członek służb porządkowych nie będzie ponosił odpowiedzialności karnej, nie będzie przesłuchiwany i otrzyma ochronę przed wymiarem sprawiedliwości w związku z działaniami, jakie podjął przed, po lub w trakcie operacji. Wiceminister Obrony Eli Ben-Dahan powiedział wprost, że „tak jak żołnierze chronią Izrael, tak Izrael będzie chronił żołnierzy.”

Wkrótce może się okazać, że samo nagrywanie tego typu zajść jest nielegalne. Sytuacja w Izraelu staje się więc potencjalnie niebezpieczna. Skoro nowe prawo będzie chroniło żołnierzy przed odpowiedzialnością karną, to może to wręcz zachęcić służby porządkowe do pozasądowych zabójstw. Prace nad taką ustawą dają do zrozumienia, że żołnierze chronią „świętego Izraela”, więc mogą posuwać się nawet do zbrodni. Zresztą czego można było się spodziewać po państwie, w którym można otrzymać nawet 20 lat więzienia za rzucanie kamieniami…

Za http://zmianynaziemi.pl/

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=92972 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]