Portugalia: biskupi przeciwni wprowadzeniu do szkół lekcji informacyjnych o aborcji

Aktualizacja: 2017-01-12 9:38 am

Episkopat Portugalii wezwał rząd Antonio Costy do odstąpienia od zamiaru wprowadzenia do programów nauczania w publicznych gimnazjach tematu aborcji. Socjalistyczny gabinet ujawnił wcześniej, że planuje w roku szkolnym 2017-18 włączyć do zajęć z wychowania seksualnego zagadnienie przerywania ciąży.

– Niepokoi nas ta inicjatywa. Popieramy wszystkich tych rodziców, którzy również nie są z niej zadowoleni i nie chcą, aby aborcja była tematem nauczania dzieci – powiedział ks. Manuel Barbosa, rzecznik prasowy episkopatu. Ujawnił przy tym, że biskupi zgodzili się oficjalnie wesprzeć jedną z form powstrzymania rządowej inicjatywy, jaką jest krążąca w internecie petycja przeciwko lekcjom o aborcji. Akcję tę poparło już blisko 10 tys. osób.

Przepisy portugalskie dopuszczają aborcję na życzenie w pierwszych dziesięciu tygodniach ciąży pod warunkiem przeprowadzenia z kobietą odpowiednich konsultacji. Obecne prawo aborcyjne, które wprowadził socjalistyczny rząd Jose Socratesa obowiązuje od sierpnia 2007 r. Wprawdzie referendum w tej sprawie z tegoż roku nie było wiążące, ale większość centro-lewicowa przegłosowała ten projekt w parlamencie.

Źródło: KAI

poz

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=92884 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]