Aktualizacja strony została wstrzymana

Bestsellerowy Harry Potter? Słynny egzorcysta ostrzega: to okultyzm, który zagraża dzieciom

Najnowsza książka J.K. Rowling „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” robi zawrotną karierę na świecie i w Polsce. Znajduje się na przykład na prestiżowej liście bestsellerów empik.com. Tymczasem zmarły niedawno wybitny egzorcysta, o. Gabriele Amorth wielokrotnie ostrzegał przed wielkim niebezpieczeństwem, jakim są książki o Harrym Potterze. Nazywał je wprost: „okultystyczne”.

O. Gabriele Amorth, oficjalny egzorcysta watykański i diecezji rzymskiej, wyraźnie ostrzegał przed zagrożeniem, jakie płynie z książek o Harrym Potterze. Przypomina o tym autor jego biografii „Diabeł się mnie boi. Opowieść o ojcu Amorcie” uznany włoski pisarz, ks. Marcello Stanzione.

„Ksiądz Amorth wyraźnie stwierdził, że książki o Harrym Potterze mogą mieć zły wpływ na niektóre dzieci, budząc w nich niezdrowe zainteresowanie okultyzmem” – czytamy w książce w biografii o. Amortha, która ukaże się w lutym nakładem Wydawnictwa Esprit. „Aby ustrzec dzieci i młodzież przed literaturą zatrutą okultyzmem, rodzice oraz nauczyciele powinni czytać im wartościowe książki zawierające historie piękne, zabawne i pouczające, w których ewentualna obecność magii (jak na przykład w tradycyjnych bajkach) jest tylko narzędziem dla zbudowania morału opowieści, a nie treścią, na której skoncentrowana jest historia (jak w przypadku Pottera)” – relacjonuje zalecenia o. Amortha ks. Stanzione.

W opinii słynnego egzorcysty rodzice „powinni zachęcać dzieci do czytania Pisma Świętego, biografii świętych, które pokazują nam cudowne oblicze Boga, nieskończenie prawdziwsze, piękniejsze i bardziej fascynujące od czarów i cudów, których potrafi dokonywać demon, aby doprowadzić nas do wiecznego potępienia”.

O. Amorth ostrzegał przed książkami o Harrym Potterze w okresie ich największej popularności, gdy media zachwycały się pisarstwem J.K. Rowling, mającym przywracać popularność czytelnictwa wśród najmłodszych m.in. w Polsce. Kolejne tomy coraz bardziej mrocznych książek o młodym czarodzieju zyskiwały miano bestsellerów, a ich krytyka była niejednokrotnie wyśmiewana.

Wulgarne ataki na religię

W książce „Diabeł się mnie boi” ks. Stanzione opisuje również, skąd wśród młodych ludzi bierze się współcześnie szczególne zainteresowanie okultyzmem. To efekt nieustannych zmian na płaszczyźnie politycznej, społecznej, kulturowej a przede wszystkim: religijnej. Bo właśnie religia, jak zauważał o. Amorth, przeżywa obecnie wielki kryzys.

„W społeczeństwie zdominowanym przez brak spójności i kryzys wartości również religii katolickiej, która staje się dziś obiektem ataków ze strony agresywnych i wulgarnych grup ateistów, grozi degradacja i marginalizacja” – głosił o. Amorth. „Istnieje ryzyko, że wierni przekształcą się w nic nieznaczącą mniejszość podążającą w ogólnym nurcie społecznych obyczajów, które stają się coraz bardziej nieludzkie. W odniesieniu do kryzysu tożsamości i poszukiwania punktów zaczepienia przez młodzież zauważyć można zbliżenie młodych do nowych form religijności, alternatywnej względem religii katolickiej. Młodzież skłania się raczej ku New Age, sektom, okultyzmowi czy religiom wschodnim” – relacjonuje nauczanie o. Amortha ks. Stanzione.

Jak zauważa biograf słynnego egzorcysty, ostrzegał on młodych ludzi przed kultem osoby ludzkiej, hedonizmu, pogoni za szybkim zyskiem. Zwracał również uwagę na rozpad więzi rodzinnych.

„Tradycyjna rodzina wielopokoleniowa już nie istnieje; została zastąpiona rodziną nuklearną (rodzice i dziecko), którą Rapaport określa jako „rodzinę podwójnej kariery”, gdzie oboje rodzice są skupieni na osiągnięciu własnych celów w życiu zawodowym, za wszelką cenę. Rodzina nuklearna nie jest jedynym istniejącym obecnie modelem rodziny. Są też rodziny tworzone przez rodziców żyjących bez ślubu; rodziny niepełne, tzw. monoparentalne, w których tylko jeden rodzic wychowuje dzieci; rodziny złożone z małżonków, dzieci zrodzonych z ich małżeństwa oraz z poprzednich związków. Do takiego zlepku mogą dołączyć byli małżonkowie oraz ich obecni partnerzy” – możemy przeczytać w książce „Diabeł się mnie boi.” W opinii o. Amortha „obserwujemy więc poważny kryzys rodziny, który ciągnie za sobą znaczny upadek wartości i trwałych punktów odniesienia dla młodzieży. Wielu młodych ludzi, bawiących się łamaniem zasad i przemocą, w rzeczywistości potrzebuje tylko miłości kogoś, kto ich zrozumie i wysłucha”.

O. Gabriele Amorth był jednym z najwybitniejszych egzorcystów. Na funkcję egzorcysty watykańskiego i diecezji rzymskiej został powołany w 1985 roku. Był autorem licznych publikacji, w których ostrzegał przed aktywnością demonów i uwikłaniem w zło. Był założycielem Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów, którego był prezesem aż do przejścia na emeryturę w wieku 75 lat w roku 2000. Ojciec Amorth zmarł 16 września 2016 roku.

Jego biografia „Diabeł się mnie boi. Opowieść o ojcu Amorcie” autorstwa ks. Marcello Stanzione ukaże się w lutym nakładem Wydawnictwa Esprit.

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-01-07) | http://www.pch24.pl/bestsellerowy-harry-potter--slynny-egzorcysta-ostrzega--to-okultyzm--ktory-zagraza-dzieciom,48564,i.html

Skip to content