Aktualizacja strony została wstrzymana

Dziś ulicami polskich miast przejdzie łącznie 515 Orszaków Trzech Króli

W 515 miastach całej Polski oraz w 22 miejscowościach za granicą odbędą się dziś Orszaki Trzech Króli. Ubiegłoroczne, rodzinne i niezwykle barwne świętowanie uroczystości Objawienia Pańskiego zgromadziło ponad 1,5 mln osób na ulicach 420 polskich miast. O rozwoju popularności idei maszerowania w Orszaku świadczy fakt, że w przeciągu roku liczba podobnych inicjatyw wzrosła o prawie 100 miast.

Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka na świecie, nawiązujące tak do chrześcijańskiej tradycji, jak i polskiej obrzędowości, na którą składa się m.in. wspólne kolędowanie oraz wystawianie scen związanych z Bożym Narodzeniem, takich jak „Dwór Heroda”, „Narodziny w Stajence”, „Zwiastowanie Pasterzom”.

Po porannych Mszach świętych Polacy wyruszają z barwnymi orszakami za Gwiazdą Betlejemską i Trzema Królami. Głównymi postaciami w pochodzie są właśnie Kacper, Melchior i Baltazar, którzy wraz z towarzyszącymi im orszakami dwórek, rycerzy i wojowników prowadzą wszystkich przybyłych uczestników do Stajenki w poszukiwaniu Jezusa.

Po drodze można zobaczyć sceny przypominające o wydarzeniach towarzyszących Narodzeniu Pańskiemu. Na całej trasie Orszaku wybrzmiewają kolędy w wykonaniu samych uczestników oraz Chórów Anielskich. Co roku Orszakowi towarzyszy inne hasło. W tym roku są to słowa franciszkańskiego pozdrowienia „Pokój i Dobro”.

W Orszakach Trzech Króli co roku bierze udział coraz więcej Polaków w różnym wieku, ale głównie rodzin z dziećmi, gdyż udział w barwnym pochodzie jest jednocześnie symboliczną manifestacją przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartości chrześcijańskich.

Uczestnicy wyruszą wraz z Trzema Królami w drogę historii Stworzenia, Źycia i Zbawienia Świata. Mędrcy, pasterze narodów, będą poszukiwać Króla Stworzenia, przypatrując się Stworzeniu Świata, Źyciu Człowieka w Raju. Zobaczą upadek pierwszych ludzi i odwieczne zmagania Dobra ze Złem, ujrzą Chóry Anielskie, które będą wychwalać dzieła Pańskie, przejdą przez Bramę Anielską, która zaprowadzi ich do Jezusa, Zbawiciela Świata, Narodzonego w Źłóbku, któremu towarzyszyć będą ubodzy pasterze wraz ze swoimi zwierzętami.

Źródło: KAI

POz

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-01-06) | http://www.pch24.pl/dzis-ulicami-polskich-miast-przejdzie-lacznie-515-orszakow-trzech-kroli,48611,i.html

Skip to content