„The Jewish Press” pisze o niemiecko-polskich obozach śmierci i nazistowskich hasłach w Ełku

Znany amerykański tygodnik „The Jewish Press” relacjonując na swoich stronach internetowych ostatnie wydarzenia z Ełku pisze o „niemiecko-polskich obozach śmierci” i oskarża demonstrantów o wznoszenie nazistowskich haseł i spalenie dwóch lokali gastronomicznych.

Na stronach internetowych tygodnika „The Jewish Press” zrelacjonowano wydarzenia, do których doszło w miniony weekend w Ełku. W tekście, którego autor na wstępie powołuje się na informacje PAP stwierdzono, że 1 stycznia kebab-bar, w okolicach którego doszło do tragedii i zabójstwa 21-letniego Daniela, został otoczony przez 200-300 miejscowych „wykrzykujących nazistowskie hasła”. Którzy obrzucili lokal kamieniami i petardami, wybili szyby, zdemolowali wnętrze, „a w końcu [go] podpalili”. W podpisie zdjęcia napisano, że kebab-bar „został spalony” – podobnie jak drugi lokal tego samego właściciela w innym miejscu.

Portal podkreśla, że przed II wojną światową Ełk i jego okolice były w blisko 95 proc. zamieszkane przez Luteran, zaś po „wygnaniu niemieckiej populacji”, główną religią stał się katolicyzm. Przypomina również o antysemickich atakach w latach 30. XX wieku, przez które wieli miejscowych Żydów uciekło z miasta. – Spośród tych Żydów, którzy zostali, 80 zamordowano w niemiecko-polskich obozach śmierci – czytamy w tekście.

„The Jewish Press” jest wydawany w USA, ma swoją siedzibę na Brooklynie w Nowym Jorku. Skierowany jest głównie do ortodoksyjnych Żydów.

Czytaj więcej:

Jewishpress.com / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (04 stycznia 2017) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/jewish-press-pisze-o-niemiecko-polskich-obozach-smierci-i-nazistowskich-haslach-w-elku

Skip to content